E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Gjonaj: Vitin tjetër mbyllet burgu i Zaharisë, do luftojmë krimin

Në interpelancën e thirrur nga deputeti Lefter Maliqi, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj tha në Kuvend se vitin tjetër do të mbyllet burgu i Zaharisë, për shkak të degradimit. Ajo ka folur me gjuhën e shifrave, mbi situatën në burgje. Ministrja Gjonaj u shpreh se s’ka më punësime të punonjësve sipas preferencave partiake, dhe pa praktikë.

Gjonaj citoi se me ardhjen e qeverisë Rama, sistemi i burgjeve ka pasur ndryshime të mëdha, qoftë për kushtet e të burgosurve, qoftë për pagat e punonjësve.

Pagat e punonjësve në burgje janë rritur me 11%, dhe se falë ligjeve të reja punonjësit kanë një trajtim më të mirë, me grada dhe trajtim profesional.

“Për tre vjet, 937 kallëzime penale, 295 punonjës të burgjeve për futjen e sendeve të palejuara në burg.

Kjo ka ndodhur, sepse ligji është aty për gjithë. Për herë të parë u aplikua një regjim i mbikëqyrjes së veçantë. 110 të dënuar që kanë thyer rëndë, që kanë thyer sigurinë dhe rendin në burgje. Punësimet e të punonjësve sipas preferencave partiake dhe pa praktikë nuk është më.

Pagat e punonjësve në burgje janë rritur me 11%. Stafi u pajis sot me uniformë, ku u plotësuan në masën 80%. Sot falë ligjeve të reja, punonjësit kanë një trajtim më të mirë, me grada dhe trajtim profesional. Drejtoria e Burgjeve ka arritur të fitojë 60% të proceseve gjyqësore, kemi ulur mbipopullimin në burgje me 21%.

Menaxhuam situatën e termetit në burgje, dhe tani prej 8 muaj që po menaxhojmë pandeminë dhe numrat kanë qenë në nivele shumë të ulëta.

Por për këtë kufizuam takimet me familjare, që i kemi zëvendësuar për herë të parë me Skype. Ka ende shumë për të bërë, por siç është rasti i Zaharisë në Krujë. Po marrim masat që të mbyllim Zaharinë në Krujë, pas 30 vjetësh. Shqetësim ka qenë dhe greva në burgun e Peqinit, që filloi nga 41-bis. Përveç një hetimi që po kryhet nga një procedim në prokurori për të hetuar me kërkesën time këtë gjë”, tha Gjonaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...