E hënë, 18 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Gjonaj sfidon Metën: Jam e gatshme t’i përgjigjem ligjërisht

Presidenti Meta kërkoi dorëheqjen e ministres Etilda Gjonaj, pasi sipas tij, ka shkelur ligjin me botimin e vendimit të KED në fletoren zyrtare. Kreu i shtetit ka paralajmëruar se brenda ditës së hënë, do të kallëzojë penalisht në Prokurorinë e Posaçme (SPAK) ministren e Drejtësisë. Pas qëndrimit publik të kreut të shtetit, një kundërpërgjigje e menjëhershme ka ardhur nga ministrja Gjonaj.

“E përshëndes presidentin që pas disa shfaqjesh publike pa ekuilibër etik, ka zgjedhur t’i drejtohet SPAK me një kallëzim penal për mua; një marrëzi e radhës po të paktën në rrugë institucionale, madje drejt një institucioni të dalë nga Reforma që ai lufton pa fre!

Jam e gatshme t’i përgjigjem ligjërisht, me të gjithë përgjegjësinë po edhe me krenarinë që i përkas Frontit të Reformës në Drejtësi, denigruesit botërisht të njohur të kësaj reforme jetike! Sa për dorëheqjen, zotëria ka në dorë vetëm të tijën dhe të askujt tjetër”.

Meta merr vendimin ekstrem, kërkon dorëheqjen e ministres Gjonaj

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Viti i ri akademik nis me tensione, studentët përplasen me policinë në Tiranë

Studentët u rikthyen sot në auditore, por me disa kushte të cilat janë bërë publike pak ditë më parë nga rektori i Universitetit të...

Si u përgjysmuan në tetë vjet humbjet në sistemin energjitik shqiptar

Nga: Ilir Beqaj Prodhimi i energjisë elektrike në vite Vihet re që nga viti në vit ka luhatje të ndjeshme të energjisë elektrike të prodhuar në...

“U lodha, nuk dua të më shohë mami”, Semi shpërthen në lot para Donaldit

Semi ka patur një moment të tensionuar, pas izolimit brenda një shtëpie të monitoruar me kamera 24 orë. Shkëputja nga jeta e përditshme, duket...

Aksident i pesëfishtë në Durrës

Një aksident i pesëfishtë, fatmirësisht pa të lënduar ka ndodhur mëngjesin e sotëm në zonën e Currilave në Durrës. Një mjet me targa italiane, ka...

Bora Zemani shuan heshtjen për raportin mes Semit dhe Donaldit

Prej startimit të "Big Brother VIP", shumë është aluduar për një pëlqim të mundshëm ndërmjet Donald Veshajt dhe Semi Jaupajt. Mediat rozë kthyen në...