E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Gjesti human, 99-vjeçari mbledh 6 milion dollarë për stafin mjekësor

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Një veteran 99-vjeçar i luftës ka mbledhur më shumë se 6 milion dollarë donacione për Shërbimin Kombëtar të Shëndetit. Dhe këtë gjë e ka bërë në mënyrën më fantastike, duke ecur në kopshtin e tij.

Tom Moore, i cili në 30 prill do të festojë 100-vjetorin e filloi sfidën të enjten e kaluar për të mbledhur para për ‘NHS Charities Together’. Fondacion i cili mbledh fonde për spitalet në Mbretërinë e Bashkuar, përfshirë stafin, vullnetarët dhe pacientët e prekur nga kriza e koronavirusit.

Qëllimi i tij fillestar ishte të mblidhte më shumë se 1,000 dollarë deri në ditëlindjen e tij të 100-të, duke bërë çdo ditë nga 10 xhiro në kopshtin e tij, në Yorkshire, në veri të Anglisë.

Por brenda 24 orësh ai e tejkaloi atë objektiv dhe dhurimet kaluan shifrat marramendëse. I moshuari planifikon që të arrijë të bëjë 100 xhiro deri në 30 prill. Moore është trajnuar si inxhinier civil para se të regjistrohej në ushtrinë britanike gjatë Luftës së Dytë Botërore, ku shërbeu në Indi, Indonezi dhe Britani.

Fondacioni ‘NHS Charities Together’, ku edhe do të shkojë shuma e mbledhur është shprehur e mahnitur nga ky gjest.

“Për ne është një frymëzim shumë i madh dhe jemi më të vërtetë të përulur.”

Gati 170,000 njerëz nga e gjithë bota kanë dhuruar në faqen e tij të mbledhjes së fondeve që kur u krijua javën e kaluar.

Lexo edhe :   Pandemia/ Si të mbroni shëndetin mendor

Arsyeja primare pse 99-vjeçari filloi të mbledhë fonde, ishte për të falënderuar stafin “e mrekullueshëm” mjekësor. Pasi ishin këta të fundit që e ndihmuan atë në trajtimin e kancerit.

I njohur në rrjet si Kapiteni Tom, ai është shprehur se qëllimi i tij është të kalojë edhe objektivin prej 100 xhirove.

Lexo edhe :   Punonjësja e infektuar, mbyllet kopshti i parë në Tiranë

“Kur mendoni se për kë do të shkojnë këto para – të gjithë ata mjekë dhe infermierë të guximshëm që ne kemi – unë mendoj se ata meritojnë çdo qindarkë. Dhe shpresoj se do të arrijmë edhe më shumë për ata.

Ne duhet të ecim përpara dhe t’i themi vetes që gjëra më të mira do të vijnë. Kemi pasur probleme më parë, por i kemi kapërcyer ato. Ashtu siç do të bëjmë edhe me këtë situatën që po kalojmë.”/ Burimi: BBC, Përshtati: Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...