E mërkurë, 20 Janar, 2021
3 C
Tirana

Gjermania sërish në karantinë, Merkel nxiton të blejë ushqime

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e njohur shumë për thjeshtësinë e saj, ka nxituar për të bërë blerjet e fundit pak para se vendi të rivendoset në karantinë.

Sipas gazetës BILD, Merkel ishte në supermarketin e Berlinit Perëndimor KaDeW, në të cilin ajo shkon më shpesh.

Gjermania do të hyjë përsëri në një mbyllje të dytë. Për shkak të kurbës në rritje të infektimeve qeveria ka vendosur që ta mbyllë të gjithë vendin deri në datën 10 janar.

Mësohet se për Krishtlindje do të ketë një lehtësim të lehtë të masave ndërkohë që më pas vendi do të bllokohet sërish.

Që nga fillimi i pandemisë deri tani në Gjermani janë regjistruar mbi 1,3 milion persona me Covid-19, ndërkohë që mbi 23 mijë të tjerë kanë humbur jetën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...