E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Gjermania sërish në izolim, mbyllen shkollat dhe bizneset

Nga sot Gjermania është në izolim, kjo për shkak të situatës që ka dalë jashtë kontrollit me infektimet.

Gjermania ka hyrë zyrtarisht nga sot në një ”Lock-Down” të vështirë. Shkollat dhe bizneset jo të rëndësishme janë mbyllur deri më 10 janar.

Këtë vendim e kishte njoftuar edhe më herët kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila tha se ishte e detyruar për të marrë këtë vendim të vështirë. Autoritetet shëndetësore po përballen me një fluks të shtuar, gati të pamundur për t’u menaxhuar.

Gjermania shpresat tashmë i sheh vetëm tek vaksina, teksa shpreson që ta marrë brenda dhjetorit edhe pse është në dorë të BE-së.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...