E martë, 26 Janar, 2021
5 C
Tirana

Gjermania në karantinë deri më 10 janar, mbyllen bizneset dhe shkollat

Nga 16 dhjetori, Gjermania do të hyjë në një karantinë të rreptë, për të ndaluar përhapjen e COVID-19. Këtë vendim e ka përcjell kancelarja gjermane Angela Merkel, lidhur me shifrat e frikshme si pasojë e shtimit të infektimeve.

Merkel ka njoftuar qytetarët se Gjermania do të mbyllë të gjitha bizneset jo-thelbësore dhe shkollat deri më 10 janar.

Duke përmendur numrin e madh të vdekjeve për shkak të virusit dhe “rritjes eksponenciale” të infeksioneve, Merkel tha se autoritetet kishin nevojë të vepronin tani.

Pas numërimit të më shumë se 14.000 rasteve ditore gjatë muajit nëntor, vendi tani regjistron rreth 20.000 dhe 30.000 infeksione të reja ditore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dënohet Konte, ja sa ndeshje do të mungojë trajneri i Interit

Trajneri i Interit, Antonio Konte u dënua me dy ndeshje mungesë. Gjykata Sportive e Serisë A vendosi që tekniku zikaltër të përjashtohet për dy...

Astrit Patozi zbulon se ku do të kandidojë në zgjedhjet e 25 prillit

Kryetari i Partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi do të kandidojë në Tiranë për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Një ndër nga arsyet e marrjes së...

Sa është numri aktual, dhe ç’do të ndodhë me popullsinë e botës në të ardhmen

Deri në korrikun e vitit 2020, Toka banohej nga afërsisht 7.8 miliardë njerëz. Popullsia globale, është më shumë një vlerësim i numrit të përgjithshëm...

U gjet i mbytur/ Gruaja e ish-ministrit grek hedh akuzat : Mund të jetë vrarë

Vdekja e ish-ministrit të Rendit në Greqi, Sifis Valyrakis ka ngjallur reagime nga ana e familjes. Bashkëshortja e tij, Minas Papatheodorou – Valyrakis, dyshon...

Ura e Zogut drejt shembjes, fundoset me 30 cm njëra nga këmbët mbajtëse (Video)

Prurja e shumtë e ujit në Lumin Mat ka shkaktuar sërish probleme në Urën e Zogut në Milot. Marrja e inerteve pranë këmbëve te urës,...