Media Sociale

Gjermania ndalon shpërndarjen e të dhënave nga Facebook


               Publikuar në : 14:25 - 07/02/19 A.F

Keqpërdorimi i të dhënave personale nga gjiganti Facebook, ka bërë që tashmë shumë shtete të mendojnë për masa që mund të merren kundrejt shpërndarjes së të dhënave të përdoruesve.

E tillë është Gjermania, teksa autoritetet kanë ndaluar këtë të enjte kompaninë Facebook Facebook nga lidhja e të dhënave të përdoruesve të saj me aplikacione të tjera si What’s App dhe Instagram për të limituar shpërthimin e informacioneve personale nga gjiganti amerikan.

“Facebook nuk mund të detyrojë përdoruesit e tij të japin informacione të palimitueshme”, ka deklaruar në një konferencë për shtyp shefi i Zyrës gjermane për Mbrojtjen e të Dhënave, Andreas Mundt.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT