E premte, 26 Shkurt, 2021
15 C
Tirana

Gjermania kërcënon Rusinë për helmimin e liderit opozitar: Nëse nuk hetoni ngjarjen do të ndërpresim marrëdhëniet

Gjermania i ka kërkuar Kremlinit të hetojë në mënyrë transparente rastin e helmimit të Navalny. Ministri i jashtëm, Heiko Mass e ka kërcënuar Rusinë edhe me ndalimin e punimeve të Nord Stream 2, gazsjellësin ruso- gjerman.

Ministri i Jashtëm ka thënë se nëse nuk hetohet kjo situatë në mënyrë transparente, në të kundërt Gjermania jo vetëm do rishikojë pozicionin për Nord Stream 2, që po kalon nën detin baltik, por edhe do të konsultohet me partnerët ndërkombëtarë për sanksione të mundshme.

“Shpresoj se Rusët nuk do të na detyrojnë të ndryshojmë pozicionin tonë në lidhje me Nord Stream 2. Nëse nuk do të ketë një kontribut nga pala ruse në lidhje me hetimin në ditët në vijim, ne do të duhet të këshillohemi me partnerët tanë”- tha Mass.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kurba e koron*virusit mbetet e lartë, 20 viktima në 24 orët e fundit

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 916 raste të reja. Ndërkohë, 20 persona...

A do të kandidojë në zgjedhje? Ja si përgjigjet ish-ministri, Sandër Lleshaj

Sa i përket listave të kandidatëve ato kalojnë në një proces të caktuar në PS, proces i cili është ende i pambyllur dhe nuk...

Erdogani duhet të zgjedhë njëherë e mirë midis Perëndimit dhe Lindjes

Nga: Metin Gurcan “Al Monitor” Në një hark kohor 5-ditor gjatë javës së kaluar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dha dy mesazhe diametralisht të kundërta...

Rikthehet vrullshëm ndërtimi, rriten me 2.3 herë sipërfaqet e lejeve të dhëna

Sektori i ndërtimit është rikthyer vrullshëm në tremujorin e katërt të 2020-n, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, si...

Twitter me risi të re, disa postime do të bëhen me pagesë

Rrjeti social Twitter do të sjellë një risi. Opsioni  i ri do të futet në muajin e ardhshëm ajo do të quhet Super Followers,...