E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Gjermani që tradhtoi shokët e vetë, por u vra si armik nga sovjetikët

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Alfred Liskow, ishte një ushtar gjerman që tentoi ta mbronte Bashkimin Sovjetik, pak orë para fillimit të Operacionit Barbarossa nga ushtria gjermane. Ai u prit në fillim ngrohtë nga sovjetikët, por shumë shpejt u konfliktua papritur me udhëheqjen Sovjetike, çka i kushtoi në fund edhe jetën e tij.

Mbrëmjen e 21 qershorit 1941, Liskow notoi përmes lumit Bug, që ishte kufiri natyror midis Bashkimit Sovjetik dhe Rajhut të Tretë. Ai i informoi fillimisht rojet kufirare sovjetike, se ushtritë gjermane do të sulmonin së shpejti territorin sovjetik.

Liskow as që e kishte idenë se dezertimi i tij, do të ishte në fakt një dënim me vdekje në duart e sovjetikëve. Informacioni që dha dhe personaliteti i tij, u vlerësuan dhe u shqyrtuan me kujdes nga policia lokale e NKVD (paraardhëse e KGB-së).

Por kur informacionet e mbledhura, arritën në Shtabin e Përgjithshëm të Ushtrisë së Kuqe dhe tek diktatori sovjetik Josif Stalin, ishte tepër vonë. Pushtimi kishte filluar, dhe më shumë se 3 milion trupa gjermane mësynë në Bashkimi Sovjetik.

Dezertimi që kreu, nënkuptonte që Liskow la pas gruan, një fëmijë, babanë dhe nënën. Por ai e konsideronte të nevojshme këtë sakrificë. Gjatë gjithë jetës së tij, madje edhe kur punonte si prodhues mobiliesh në një fabrikë në qytetin gjerman Këlberg, ai e kishte menduar veten e tij si një komunist të devotshëm që vepronte me iniciativën e tij personale.

Liskow u bë anëtar i Aleancës së Frontit të Luftëtarëve të Kuq, një organizatë komuniste gjermane. Madje edhe brenda asaj organizate radikale, Liskow cilësohej shpesh si shumë ekstremist. Ai formoi identitetin e tij bazuar në origjinën familjare.

Ai kishte qenë anëtar i një familje punëtorësh, dhe që të dy prindërit e tij e urrenin Hitlerin dhe regjimin e tij brutal. Ata e shihnin Bashkimin Sovjetik, si një aleat ideologjik dhe një vend  miqësor. Kjo do të thoshte që Liskow, nuk donte të luftonte kundër popullit sovjetik. Ai e shihte që edhe shumë njerëz të tjerë në Gjermani, nuk e donin një luftë ndaj sovjetikëve.

Për Liskow, lufta konfirmoi se ai ishte qenë në krahun e duhur, dhe që atëherë aktiviteti i tij u lidh me propagandën komuniste sovjetike. Ai bëri fshehurazi propagandë me antifashistët  e tjerë në mbarë vendin, duke i informuar njerëzit se ushtarët gjermanë nuk kishin asnjë interes të shkonin në luftë.

Natyrisht, nazistët e vunë re mungesën e Liskow në radhët e ushtrisë. Ata thirrën familjen e Liskow për ta marrë në pyetje. Liskow, për të cilin ata menduan fillimisht se ishte zhdukur në betejë më 22 qershor, u dënua me vdekje në mungesë.

Të dhënat historike mbi momentet e fundit të jetës së Alfred Liskow janë të paplota. Ai u bashkua Comintern-it (Internacionales Komuniste, një organizatë ndërkombëtare që mbronte komunizmin botëror), ku pati konflikte me udhëheqjen e saj, Dmitry Manylski, Palmiro Togliatti dhe Georgi Dimitrov.

Ai u akuzoi ata se ishin simpatizantë të nazistëve, dhe se po tradhtonin idealet e vërteta të komunizimit. Komunistët që ai po ndeshte, nuk përmbushnin pritshmëritë e tij. Por të denoncuarit, ishin të përkëdhelurit e Josef Stalinit. Ndaj pas këtij konflikti, Liskow u akuzua nga Dimitrov për fashizëm dhe antisemitizëm.

Ai u arrestua më 22 janar 1942 nga policia sekrete sovjetike. Kur ndodhej në burg, nisi të shfaqë shenja të sëmundjes mendore. Nuk është aspak e qartë, nëse kjo ishte apo jo e vërtetë. Por në korrik të atij viti, Liskow u la i lirë dhe u dërgua në Siberi, nga ku humbi çdo lloj gjurme. Ka disa sugjerime, që ai humbi jetën në rrethana të dyshimta diku afër Novosibirskut në vitin 1943./ TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtyhet mbledhja e përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti, bëri me dije se mbledhja mes dy qeverive Kosovë-Shqipëri që ishte planifikuar për tu mbajtur në Shkodër është shtyrë për më...

Pas 40 vitesh/ Vrasësi i John Lennon i kërkon falje gruas së këngëtarit

Mark Chapman, autori i vrasjes së këngëtarit të njohur, John Lennon, i ka kërkuar falje bashkëshortes së të ndjerit 40 vite pas krimit. Gjykata i...

75 vjet OKB: Pavarësisht dobësive, mbetet ende e domosdoshme për botën

Nga Michael Hirsh “Foreign Policy” Mbledhja vjetore e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara do të jetë veçanërisht e çuditshme këtë vit, me fjalimet...

Rikthehen protestat në Minsk, shkak betimi i fshehtë i Lukashenkos

Betimi i fshehtë i Aleksandër Lukashenkos si President i Bjellorusisë ka rikthyer protestat masivë në vend. Mijëra qytetarë dolën në rrugët e Minskut për të...

Menaxhimi i pandemisë, Basha gati propozimin e dytë për qeverinë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se do të paraqesin një plan të dytë për menaxhimin e situatës së pandemisë. Sipas liderit të opozitës, situata...