E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Gjermani/ Merkel shkon në zonat e përmbytjeve, ‘Imazhe drithëruese’

Numri i të vdekurve nga moti i keq në Gjermani ka shkuar në të paktën 156: siç njoftoi policia këtë mëngjes në një deklaratë. Në Belgjikë, ndërkohë, vdekjet totale mbetën të pandryshuara në 27, për një total prej 183 në Evropë.

Në landin e Rheinland-Pfalzit ka 110 vdekje kundër numrit 98 të mëparshëm.

“Imazhe drithëruese”. Kështu e përcaktoi Angela Merkel, në Adenau, atë që pa në vendet e përmbytjes në një deklaratë të lëshuar menjëherë pas.

“Ne jemi në krahun tuaj, si shtet dhe si rajon”, tha Merkel duke iu drejtuar komunitetit dhe institucioneve, ajo premtoi, se do të punojnë dorë për dore. Kancelarja shpjegoi se ajo shkoi në vendin e ngjarjes për të marrë një përjetim të saktë të “imazheve surrealiste dhe fantazmë” të vendeve të prekura nga katastrofa. “Gjuha gjermane nuk njeh fjalë për të përcaktuar se çfarë ka ndodhur këtu,” shtoi ajo.

“Falë Zotit vendi ynë mund të përballet me atë që ka ndodhur financiarisht dhe ne do ta bëjmë nga,” tha Merkel.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...