E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Gjermania: Koronavirusi mund të dalë ‘jashtë kontrollit’

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë e quajti “shqetësuese” rritjen e infektimeve me koronavirusit në mbi 4000 në ditë. Por autoritetet paralajmëruan se numri mund të shkojë deri në 10000.

Zyrtari më i lartë i kontrollit të epidemisë në Gjermani paralajmëroi se Gjermania mund të përjetojë deri në 10000 raste të reja infektimesh në ditë, nëse njerëzit nuk ndjekin rregullat e higjienës dhe të distancimit social.

“Është e mundur që përhapja e virusit të dalë jashtë kontrollit,” u tha gazetarëve në Berlin Lothar Wieler, drejtori i Institutit Robert Koch.

“Nuk e dimë si do të zhvillohet situata në Gjermani në javët e ardhshme. E mundur është që të përjetojmë 10000 raste të reja në ditë,” tha ai.

Njoftimi i tij erdhi pas një rritjeje rastesh të reja. Gjermania regjistroi më shumë se 4000 infektime me koronavirus në një periudhë 24-orëshe – duke shënuar shifrat më të larta të regjistruara që nga kulmi i pandemisë në pranverë.

Shifrat e publikuara të enjten nga Instituti Robert Koch flasin për 4058 infektime të reja të konfirmuara – një ndryshim prej më shumë se 1200 rastesh krahasuar me 2828 raste të mërkurën.

“Shifrat flasim për një ndryshim shqetësues,” tha Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn në Berlin. “Thuajse asnjë vend tjetër në Evropë nuk e ka menaxhuar krizën kaq mirë deri tani. Por ne nuk duhet të vëmë në lojë atë që kemi arritur.”

Autoritetet e shëndetësisë nuk kishin regjistruar një numër kaq të madh të rasteve ditore që nga fundi i marsit dhe fillimi i prillit, kur Gjermania regjistronte shpesh më shumë se 6000 raste të reja në ditë. Infektimet filluan të rriten përsëri në korrik – një rritje që u lidh me njerëzit që u kthyen nga pushimet verore.

Lexo edhe :   "Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm
Lexo edhe :   Mbi 40 milion të infektuar nga koronavirusi në të gjithë botën

‘Paradoksi i vetëkënaqësisë’

Wieleri gjithashtu kërkoi nga njerëzit që të ndjekin nga afër rregulloret dhe masat e përcaktuara për të parandaluar përhapjen e virusit.

“Situata aktuale më shqetëson shumë … Ju kërkoj t’u përmbaheni rregullave,” tha ai, duke shtuar se vetëm 8% të rasteve të infektimeve në Gjermani ishin importuar nga kontinente të tjera.

Wieler e përshkroi “paradoksin e parandalimit”: që vetëkënaqësia ishte rritur pikërisht, sepse masat e marra nga autoritetet dhe publiku që nga marsi kishin çuar në një shkallë relativisht të ulët të vdekjeve.

Të mërkurën, shumica e 16 landeve federale të Gjermanisë ranë dakord të vendosin një ndalim ndaj njerëzve që vijnë nga zona me numër në rritje të infektimeve, që ato të mos lejohet të qëndrojnë në hotele apo diku tjetër. Sidoqoftë, njerëzit nga rajone të përcaktuara si zona me rrezik, ose zona në rrezik për t’u bërë pika të nxehta, mund të vazhdojnë të udhëtojnë.

‘Autoritetet e shëndetësisë mund të mbingarkohen’

Masa erdhi ndërsa zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert tha se rritja e rasteve nuk mund të lidhet më me një “ngjarje të vetme shpërthimi” dhe paralajmëroi që autoritetet shëndetësore që përpiqen të gjurmojnë infektimet mund të mbingarkohen.

Autoritetet e shëndetësisë gjithashtu i përsëritën thirrjet për të kufizuar udhëtimet e panevojshme.

Ndërkohë, Berlini, i njohur për jetën e tij aktive të natës, do të vendosë ndalim të aktiviteve natën në kryeqytet.

Të paktën 310.144 vetë në Gjermani janë infektuar me koronavirus që nga fillimi i pandemisë, dhe mbi 9500 vetë kanë vdekur./DW/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...