E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Gjermani/ Katër etapa për të dalë nga kriza

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Ministri gjerman i Ekonomisë Peter Altmaier me plane për të dalë nga kriza e shkaktuar nga pandemia.

Parakusht është që shifrat e infeksioneve të mbeten të ulëta.

Minus 6,3 përqind, këtë rënie nuk e ka parë deri më tani ekonomia gjermane.

“Kemi pasur ditë më të bukura dhe perspektiva më optimiste“, tha ministri federal Altmaier të mërkurën në Berlin. Tregu i punës ka kohë që është nën presion, e ky presion sa vjen e rritet.

Deri tani janë afro tre milionë njerëz që punojnë me orar të reduktuar dhe për vitin aktual pritet që numri i të punësuarve në Gjermani të zvogëlohet me 370 000 dhe papunësia të rritet me 5,7 për qind.

Ekonomia po përjeton shok si brenda ashtu edhe jashtë vendit, tha Altmaier. Oferta dhe kërkesa janë njësoj të prekura, sepse edhe ekonomia botërore ndodhet përpara një krize të thellë. Në të gjithë botën janë ndërprerë zinxhirët e furnizimit. Kërkesa për mallrat gjermane do të ulet edhe më tej dhe rritja do te jetë e ngadalshme, tha Altmaier.

Eksportet po bien

Për ekonominë gjermane, e cila varet shumë nga eksporti, një rënie prej 11,6 përqind, sikurse pritet të ndodhet këtë vit, është fatale.

Por edhe ekonomia gjermane në përgjithësi do të bjerë, sepse konsumi privat do të ulet për shkak të mbylljes së restoranteve dhe ambienteve të kohës së lirë. 7,4 përqind pritet të jetë rënia e konsumit të brendshëm gjatë këtij viti. Sipas parashikimit të prezantuar të mërkurën në Berlin nga qeveria gjermane, pika më e ulët pritet të jetë në qershor, me 89 për qind, në krahasim me qershorin e 2019-ës.

Prandaj edhe, sipas ministrit gjerman të Ekonomisë, ia vlen të mendohet që tani sesi mund të rimëkëmbet sërish ekonomia: Sa më shpejt që të ofrojmë një perspektivë konkrete, aq më shpejt do të marrë veten edhe ekonomia. Sipas parashikimit të qeverisë gjermane, nëse masat e marra do të jenë të duhurat, në vitin 2021 ekonomia mund të rritet sërish me 5 përqind.

Përshtatje e programeve ekzistuese të ndihmave

Në vija të trasha, ministri Altmaier ka hartuar një plan me katër etapa, i cili do të konkretizohet në javët dhe muajt e ardhshëm. “Ne e dimë se pandemia do të marrë fund vetëm pasi të jetë gjetur vaksina, por ne kemi nevojë për një plan për rikthimin gradual të jetës ekonomike”.

Në nivelin e parë, në të cilin ndodhet Gjermania aktualisht, janë ndihmat financiare për ekonominë. Programet ekzistuese të ndihmës duhet të përshtaten, duke filluar me ndihmën e menjëhershme për kompanitë më të vogla nëpërmjet kredive të Bankës Gjermane të Rindërtimit, KfW, e deri te fondi i stabilizimit, i cili ka për qëllim të parandalojë që ekonomia të dëmtohet keq në pikat e rëndësishme strategjike. Por qeveria gjermane në këtë të fundit nuk mund të veprojë si të dojë. Një shembull: Lufthansa. Për mënyrën se si mund të ndihmohet kompania e dëmtuar, nuk vendos vetëm Berlini, por edhe Brukseli. “Kriteret duhet të koordinohen me BE-në”, thotë Altmaier, pa dhënë shumë hollësi.

Lexo edhe :   Gjermania ‘shuplakë’ Shqipërisë: Përmbushni parakushtet e BE-së për negociatat
Lexo edhe :   Gjermania ‘shuplakë’ Shqipërisë: Përmbushni parakushtet e BE-së për negociatat

Miliarda të tjerë gati

Në fazën e dytë të planit të tij të shpëtimit për ekonominë gjermane, Qeveria Federale do të ndihmojë ato kompani që vetëm më vonë do të mund t’i fillojnë aktivitetet e tyre të biznesit. Këtu mund të përmenden operatorët e panaireve dhe organizuesit e panaireve, turizmi apo sektori i kulturës. “Do të duhet shumë kohë derisa këto degë të ekonomisë të funksionojnë në nivel normal“ tha Altmaier. Deri atëherë mund të merren edhe hapa të ndërmjetme. “Shpresoj se në fund të majit do të fillojmë aktivitetin e hotelerive dhe restoranteve.”

Kusht eshte që sukseset e arritura deri më tani në mbajtjen e ulët të nivelit të pandemisë të vijojnë. “Plani supozon që gradualisht do të mësojmë të përballojmë këtë pandemi”, tha Altmaier. Vetëm atëherë mund të ekzistojë një “perspektivë shprese për një rritje ekonomike”.

Një vrapim i gjatë

Shifrat e infektimeve në tre javët e fundit shkuan “në drejtimin e duhur”. Në vend të 5000 infektimeve të reja në ditë, aktualisht regjistrohen vetëm 1000 deri në 1300. Por askush nuk duhet ta harrojë, se rruga është e gjatë dhe duhet t’ia dalim me forcat tona.”

Gjermania është në muajin e dytë të kufizimit të kontakteve. “Shumëkush ka përshtypjen subjektive që ka kjo është një kohë e gjatë,” thotë Altmaier, duke aluduar në faktin se shumë parti tani po bëjnë thirrje për më shumë lehtësime. “Ne do ta dimë brenda disa ditësh nëse infektimet do të vazhdojnë të ulen dhe nëse masat janë të sakta, prandaj unë mendoj se është e drejtë të presim dhe të shohim edhe disa ditë.”

Blerja e shpërblimeve për makina?

Nëse gjithçka shkon mirë, më vonë mund të vihen në lëvizje edhe nivelet 3 dhe 4 të planit të qeverisë. Ato parashikojnë një “program ekonomik të përshtatur me situatën dhe nevojat”. Kjo mund të përfshijë, për shembull, primet për blerje veturash. Industria e automobilave ka një rëndësi të madhe për mirëqenien ekonomike të Gjermanisë dhe është gjithashtu në një proces transformimi “pavarëisht nga korona”.

Bëhet fjalë për lëvizshmëri ekologjikisht të qëndrueshme dhe për uljen e ndjeshme të emetimeve të dioksidit të karbonit, thotë Altmaier.

Në nivelin e katërt, Ministri Federal i Ekonomisë flet për një “program fitnesi” për ekonominë. Kjo ka të bëjë me strukturat, tha ai, pa dhënë detaje të tjera.

Sidoqoftë, do të merren parasysh edhe zinxhirët e furnizimit ndërkombëtar dhe tregjet. “Ne nuk duam që ekonomia globale të tansformohet në atë masë, saqë kushdo të mendojë se çdo gjë mund ta bëjë vetëm me forcat e veta”. /DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...