E diel, 9 Gusht, 2020
34 C
Tirana

Gjermani / Inxhinieri shqiptar krijon aplikacionin që lexon tekstet shqip

Më të lexuarat

Pronari i hotelit në Tushemisht nxjerr emrat e dy autorëve të atentateve

Pronari i hotel “Voloreka” në Pogradec, Jetmir Muçllari, ka dhënë emra konkretë se cilët beson ai se fshihen pas dy atentateve në hotelin e...

Pandemia në vend/ Pipero: E them me sinqeritet se jemi të lodhur

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero foli së fundmi për ngarkesën e madhe në spitalin e sëmundjeve infektive, si pasojë e koronavirusit. “E them me sinqeritet se...

Dy atentate në pak ditë në hotelin në Tushemisht, pamjet e kamerave nga atentati i parë

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, ku u regjistruan të shtëna me breshëri mëngjesin e sotëm, ka qenë në shënjestrën e një tjetër...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 124 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa 4...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

Ekzekutimi i 27-vjeçarit dyshohet të ketë qenë gjakmarrje, ja çfarë gjeti policia në vendngjarje

Zbardhen detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua sot në Vaun e Dejës, ku një 27-vjeçar u gjet i pajetë...

“Objektivi i atentatit ishte djali im”/ Flet pronari i hotelit në Tushemisht

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, që iu bë atentat me armë zjarri dy herë brenda javës, ka dhënë një prononcim për mediat. Ai...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 135 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa ka...

Pasuria marramendëse e Behgjet Pacollit

Ish zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ka deklaruar pasurinë në Agjencinë Kundër Korrupsionit. Bazuar në deklarimin e tij, ai ka pasuri në vlerë qindra miliona euro....

Jetojmë në një kohë ku teknologjia është e pranishme kudo, ku njeriu tenton t’i orientohet gjithnjë e më shumë për të lehtësuar jetesën, luftuar distancën dhe për t’u informuar në çdo moment. Ajo çka mungonte deri më tani në Shqipëri ishte ajo e të pasurit audio të gjeneruar automatikisht për një tekst të shkruar, apo e thënë ndryshe shërbimi i konvertimit të tekstit në zë. Google e ofron diçka të tillë përmes Google Translate, por për gjuhën shqipe ky shërbim nuk ekziston.

Aplikacioni “Zëri” mundëson tashmë që lajmet të dëgjohen përmes ekranit, jo vetëm të lexohet. Inxhinieri shqiptar Festim Peposhi, punonjës i një kompanie teknologjike në Gjermani, tregon për “Diaspora Shqiptare” se si i lindi ideja për të krijuar diçka të tillë së bashku me kolegun Klodian Zyberi, target grupin që është orientuar më shumë drejt aplikacionit, si dhe pritshmëritë.

****

Si lindi ideja për të krijuar aplikacionin “Zëri”?

Gjatë punës në një projekt për krijimin e një sistemi që grumbullon dhe i prezanton lexuesit me artikujt informativ më të fundit nga gjitha lajmet shqipfolëse, u mendua si mundësi për të ndihmuar lexuesin në dëgjimin e informacionit, pra gjenerimin audio të informacionit përmes integrimit të një shërbimi të tillë. Në këtë mënyrë lexuesi mund të ndiqte lajmin duke ecur, ngarë makinën, vrapuar si dhe informacioni do të ishte i aksesueshëm dhe nga personat me aftësi të veçanta në të parë.

Ka nisur  si projekt rreth dy vite më parë, por ka vetëm tre javë që është prezantuar. Si është pritur dhe nga kush është përdorur më shumë?

Me “Zërin” kemi kohë që punojmë, dhe përpos studimit, testimit dhe kodimit, kemi arritur që të regjistrojmë afro 100.000 fjalë në gjuhën shqipe, gjë e cila ka marrë shumë kohë për t’i siguruar. Sigurisht që jemi kujdesur që të bashkëpunojmë me profesionistë të fushës, dhe kemi pasur fatin të punojmë me profesorët më të mirë të zërit në Shqipëri. Me gjithë këto zëra të regjistruar dhe të përpunuar, është e mundur të kemi një mbulim të mbi 80% të fjalëve më të përdorshme të gjuhës shqipe.

Lexo edhe :   Shqiptari i vë zjarrin shtëpisë, gjatë propozimit romantik për martesë
Lexo edhe :   Shqiptari i vë zjarrin shtëpisë, gjatë propozimit romantik për martesë

Ka qenë e vështirë krijimi i këtij aplikacioni, dhe jeni bazuar ndokund për t’i dhënë formë?

Pas një pune kërkimore të gjatë në shumë artikuj dhe publikime të ndryshme, fillova që ta konsideroja zhvillimin e një shërbimi që më mundësonte audio zanore të materialeve të shkruara në gjuhën shqipe. Sigurisht që nuk ishte aspak i lehtë projektimi i një ideje të tillë. Sa më shumë lexoja aq më shumë sfida paraqiteshin si në planin profesional, eksperiencë, kohë apo burime.

Çfarë prisni nga ky aplikacion? 

TTS është revolucion sepse mund ta kthejë tekstin në audio. Kjo do të thotë që ndërfaqet e përdoruesve që më parë ishin të kufizuara në ndërveprime me tekstin, tani mund të mbështesin ndërveprime audio duke bashkuar TTS me njohjen e zërit. Si përshembull Siri, Asistent Google dhe Alexa i Amazon lejojnë përdoruesit ta bëjnë këtë me pajisjet e tyre. Në dy vitet e ardhshme, shërbimet e text to speech do të fillojnë ta mbizotërojnë këtë fushë. Këtu e shikojmë dhe ne “Zërin”, të implementuar në shumë fusha duke ju ofruar përdoruesve më shumë mundësi dhe duke ju lehtësuar atyre përditshmërinë./Diaspora Shqiptare

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndezi zjarr për të pastruar tokën, i merr flakë edhe banesa! Ndërron jetë i moshuari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Bujkë, Bashkia Mat, ku një i moshuar ka ndërruar jetë si pasojë e asfiksimit nga tymi. 79-vjeçari...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

Mungon Marquez, në MotoGP triumfon i “panjohuri” Binder

Në mungesë të “gjigantit” Marc Marquez, ende i dëmtuar nga një aksident i rëndë, pilotë të tjerë mundohen të shijojnë triumfin në MotoGp. Në Republikën...

Aksident i rëndë në Vlorë, ndërron jetë 25-vjeçari

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Vlorë. Raportohet se në aksin rrugor pranë fshatit Fushë-Dukat, shtetasi R. Sh., 25 vjeç, banues në...

Mbi 5 milion të infektuar në SHBA

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës numri i të rasteve të konfirmuara me koronavirus ka kaluar shifrën prej 5 milionë. Numri i vërtetë i infektimeve...