E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Gjermani/ BILD u kërkon falje të gjithë fëmijëve!

BILD u kërkon falje të gjithë fëmijëve! (Sepse qeveria nuk e bëri)

Nga: JULIAN REICHELT

Do të doja t’u thosha miliona fëmijëve në këtë vend, për të cilët ne si shoqëri jemi të gjithë përgjegjës, atë që qeveria jonë dhe Kancelarja nuk kanë guxuar ende ta thonë: ju kërkojmë falje! Ne kërkojmë faljen tuaj për një vit e gjysmë të një politike që ju ka bërë viktimë.

Viktima të dhunës, braktisjes, izolimit, vetmisë emocionale. Për politikën dhe mediat që ju kanë trajtuar si një rrezik vdekjeprurës për shoqërinë tonë.

Por nuk jeni, mos e besoni. Ne duhet t’ju mbrojmë ju, jo ju ne.

Kjo na turpëron si shoqëri

Unë do të doja ta thoja sa më qartë që të ishte e mundur: çfarë ju është bërë fëmijëve tuaj nga një qeveri që ne prindërit gjithashtu e kemi zgjedhur dhe mbi të gjitha për ne, që me sa duket nuk e kemi kritikuar mjaftueshëm për shkollat ​​e mbyllura dhe fushat e mbyllura të futbollit, kjo na bën me turp si shoqëri.

Që nga fillimi i pandemisë në mars të vitit 2020, njëzet persona nën moshën 20 vjeç kanë vdekur nga ose me koronavirus në Gjermani. Në vitin 2020,152 fëmijë nën 14 vjeç u vranë, dyzet më shumë se në të njëjtën periudhë në 2019.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...