E diel, 27 Shtator, 2020
13 C
Tirana

Gjermanët gjunjëzohen për krimet e nazistëve, serbët priten ngado me gurë

Më të lexuarat

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

U gjet pranë nënës së vdekur, ja si është gjendja e 10-vjeçares në Pogradec

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë në Pogradec. Fëmija i gjetur pranë nënës është vajzë rreth 10 vjeç. Ajo ndodhet në gjendje...

Një popull nuk mund të jetë përjetësisht fajtor për krimet e një udhëheqësi, apo një grupimi njerëzish në një kohë të caktuar. Por ai duhet të jetë aq i emancipuar, sa të dijë të distancohet, dhe të kërkojë ndjesë sinqesisht për atë që ka ndodhur. Më 7 dhjetor 1970, kancelari i Gjermanisë Perëndimore Vili Brand, u ul në gjunjë në shenjë nderimi dhe ndjese para monumentit që përkujton Kryengritjen e Getos së Varshavës, ku nazistët vranë dhjetëra mijëra polakë.

Pamjet bënë xhiron e botës. Polakët u prekën nga ky gjest, saqë e memorizuan në një pllakatë. Edhe më vonë kancelarët dhe presidentët gjermanë, kanë kërkuar vazhdimisht ndjesë, duke thënë se ndihen ende të turpëruar nga ajo që kanë bërë paraardhësit e tyre.

21 vite më parë në fshatin Reçak të Kosovës, 45 shqiptarë u masakruan nga forcat serbe. Masakra më të rënda, do të ndodhnin në muajt që vijuan. Por ajo ngjarje ishte një pikë kthese për çështjen e Kosovës, dhe diktoi qasjen e SHBA dhe BE kundër regjimit të Sllobodan Millosheviçit.

Në dallim nga udhëheqësit gjermanë, ata serbë nuk kanë kërkuar kurrë deri tani një ndjesë të sinqertë për vrasjen e mijëra shqiptarëve, kroatëve dhe boshnjakëve.

Aleksandër Vuçiç ka thënë se ka kërkuar në ndonjë rast ndjesë me gjysmë zëri, gjatë vizitave jashtë Serbisë. Por sapo është rikthyer në Beograd, i ka mohuar krimet, dhe ka vazhduar retorikën e viktimizimit serb. Prandaj, ndërsa ndjesa e Brand u prit me respekt nga polakët, ajo e Vuçiç u prit në korrikun e vitit 2015 me gurë nga mijëra boshnjakë në Srebrenicë.

Sot Vuçiç flet për Mini-Shengenin, dhe hedhjen pas të së shkuarës. Por ai nuk është gjunjëzuar ende në nderim të kujtimit të mijëra shqiptarëve të Kosovës, që u vranë 21 vite më parë. Me këtë qasje, serbët janë ende shumë larg standarteve të një kombi të emancipuar, që synon realisht të shohë përpara, dhe të zhvillohet së bashku me fqinjët e vet shekullorë.

TIRANA TODAY

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...