E mërkurë, 23 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Gjendje e rëndë mendore në Ministrinë e Arsimit

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Nga Artan Fuga

Qytetarja Besa Shahini sipas mediave dhe rrjeteve sociale me emrin e saj ka deklaruar se mbi 10 mijë maturantë i paskan dhënë përgjigje të saktë pyetjes se çfarë do të bënte Turi po qe se shihte një shkëmb përpara varkës së tij!

Çka sipas saj tregon se pyetja ka qenë hartuar saktë!!!

Nuk dua të zgjatem për të rithënë se kjo pyetje sado krejtësisht absurde dhe me përgjigje logjikisht krejtësisht të pagjetur, nuk ishte as më absurdja dhe as më e palogjikshmja të paktën ndër nja njëzet a tridhjetë të tjera të cilat do të vazhdoj t’i analizoj në ditët që vijnë.

Me këto pyetje tani qesh e qan i gjithë qyteti, i gjithë vendi, e gjithë bota !

Ndërkaq ministrja e arsimit këmbëngul si mushka se testi paska qenë në rregull. Ta le testin të merrem me deklarimin e fundit që është edhe më absurde sesa vetë testi.

Shihni si thotë : Mbi dhjetë mijë maturantë i kanë dhënë përgjigje të saktë pyetjes për Turin në varkë !!! Nuk e ka idenë fare se si raportohet me shifra. Mbi 10 mijë !!! Sa ? 15, 17, 20,30 mijë, sa? Sepse « mbi dhjetë mijë » e bën vargun e numrave të pafund në shkallë ngjitëse !!!

Megjithatë ne e dimë se sipas shifrave zyrtare kanë qenë 31.017 maturantë sivjet. Nuk po e pyesim deklaruesen se për çfarë arsye maturantët që para ndofta një dekade kanë qenë te 40 mijët, a pak më tepër, tani janë reduktuar me 25 përqind të numrit të tyre të dikurshëm. Me siguri do të na thotë fjali ideologjike e propagandistike. Ne e pyesim se përse na keni rrudhur rininë e kombit ? Pseeeeee ?

Qëndrojmë te Turi i saj. 10 mijë në 31 mijë, i bie afërsitë 1 në 3 maturantë t’i jetë përgjigjur  pyetjes në fjalë ashtu sikurse e kërkonte Ministria. Dhe me këtë krenohet ? Statistikisht, me probabilitet, po të hiqej një alternativë që ishte fare çmendanike, për të tjerat, si kur kuturu diku të vihej rrethi i përgjigjes të saktë, siç hidhet kok’apil leku në baste, me shpërndarje rastësore, kaq, nja 10.000 pak a shumë do t’i binte që të rrumbullakosnin përgjigjen budallaqe që kërkonte ministria.

Dhe pa ditur as këtë, nxjerrin sytë me dorën e tyre.

Shihni, shihni, si kriter të saktësisë të një përgjigjeje ministria merr numrin e nxënësve që i përgjigjen asaj në një mënyrë të caktuar. Qoftë edhe ku japin një përgjigje të palegjitimuar logjikisht.

Meqë 10 mijë e paskan përzgjedhur atë përgjigje ajo paskësh qenë e saktë !!!

A ka më ku të shkojë injoranca e këtyre në epistemologji, filozofi, teori shkence ? Kriteri i vërtetësisë të përgjigjes dhe i saktësisë të një pyetjeje qenka numri i madh ose i vogël i atyre që përgjigjen njësoj për atë pyetje !!!

Bergsoni, Popperi, Kuhni, Witgenstein, e një aradhe teoricienësh të shkencës do të kishin lëvizur nga varri, do të ishin ngritur fantazma duke thërritur : Lidheni !!!

Se po qe se është kjo logjika që ndan të vërtetën nga e gabuara, atëhere ata që e kanë quajtur atë përgjigje të gabuar, ose njësoj të vërtetë si edhe alternativat e tjera, kanë qenë nja 20 mijë pra dyfishi i atyre që kanë quajtur të saktë përgjigjen që ministria ka quajtur të saktë.

E di qytetarja Besa Shahini se për nja dhjetë a pesëmbëdhjetë shekuj njerëzit i përgjigjeshin njësoj pyetjes : A rrotullohet Toka ? Jo, çne ? – thoshin. Po qe se do të rrotullohej neve do të na merreshin mendtë !!!

Shihni pra se ku ka arritur degradimi, korrupsioni mendor, shkalafitja mendore e sistemit tonë arsimor parauniversitar dhe e dikasterit përkatës ! Krenohen se nxënësit japin përgjigje të gabuara për arsye se ky gabim përkon me atë që ministria e quan si të saktë. Kuptimi logjik i lëvdatës që ministrja i bën vetvetes është pikërisht kjo : Ka 10 mijë maturantë që kanë pranuar të quajnë të saktë përgjigjen e gabuar, por që ministria e quan të saktë.

Sistemi arsimor ka arritur në kulmin e degradimit të vet. Jep pyetje të gabuara, quan të saktë një përgjigje që nuk është e saktë, dhe vlerëson si të saktë gabimin e maturantit që përputhet me gabimin e saj !!!

Mesa duket ministria e arsimit nuk do t’i heqi nga vlerësimi së paku nja 20 a 30 pyetje të testit të gjuhës shqipe dhe të letërsisë që janë absurde dhe me përgjigje alternative akoma më absurde, të gabuara ose jo ekskluzivisht të sakta.

Kjo do të thotë që do të penalizohen, u hiqen pikët, vlerësohen gabim me mijëra maturantë. Me mijëra maturantë pësojnë kështu pasojat e injorancës dhe të paaftësisë mendore tekstbërëse të dikasterit të arsimit !

Janë fyer dhe dëmtuar maturantët, prindërit e tyre, është dëmtuar shkolla shqiptare !

Këtej e tutje çdo lloj budallallëku mund të gjendet në tekste, në leksione, në shpjegime mësimi dhe askush nuk ka arsye të ngrejë zërin. Mund të thuhet se nga martesa e kërmillit me lopën lind një mushkë, se tigreshat i lindin të vegjlit duke ngrohur vezët për disa muaj, se Toka është qendra e sistemit tonë Diellor, se Shqipëria laget nga oqeani indian, se ligji i gravitetit rjedh nga dashuria që kanë objektet për tokën amë, se uji kthehet në verë, se të vdekurit mund të ngjallen, dhe gjithçka tjetër, mjafton që për këtë të ketë vendosur ministria e arsimit e Shqipërisë !

E ritheksoj, absurditeti i pyetjes për Turin nuk është asgjë përpara idiotësisë të së paku nja njëzet a tridhjetë pyetjeve të tjera dhe e përgjigjeve që i kanë quajtur të sakta për to !

E gjitha kjo që po ndodh, pra degradimi i rëndë, sabotimi, qëndrimi çkombëtarizues ku ka hyrë arsimi parauniversitar shqiptar, mbërritën dialektikisht në pikë e fundit të tyre. Te idiotësia. Te mungesa e hapur e logjikës. Te çmenduria gnoseologjike që përmbledh ky test i bekuar.

Ky test i bekuar, që denoncuan ata maturantë të bekuar, që na bënë të zgjohemi, të shohim provën e asaj që kemi thënë, në formën e vet më të qelbur, më të ndotur, më të fëlliqur, si edhe më budallaqe !

Që nga sot, shkolla shqiptare ka hyrë në rrugën institucionale të budallallëkut që vlerësohet me notën 10.

Mjerë ne !

Mjerë ju !

Mjerë Mjeda, Naimi, Fishta, Migjeni, dhe të gjithë heronjtë dhe dëshmorët e kulturës shqiptare se në dorë të kujt ka rënë arsimi shqiptar !

Mjerë Petro Nini,

Mjerë Veqilharxhi,

Mjerë motrat Qiriazi !

Faleminderit Edi Rama !

Historia do të flasi në shekuj !

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Do të gatuaj ty në vend të peshkut, kaq vlen ti!”, ofendime dhe ngritje zëri në “Përputhen” (VIDEO)

Puntata e së martës në “Përputhen” ka agravuar deri në fyerje. Mevlani dhe Shqipja kaluan në fyerje personale pas takimit të dështuar. Shqipja është...

Do rikthehet “Big Brother”? Zbulohet emisioni që do drejtojë Arbana Osmani

Zërat që qarkullonin në media, thonin se mund të kishim një rikthim të “Big Brother”, të cilin vetë Arbana e rikujtoi me postimet e...

Sinoptikanët grekë dalin me një tjetër paralajmërim pas ciklonit të fuqishëm, do preket edhe Shqipëria

Pavarësisht reshjeve intensive të rëna gjatë natës në pjesën më të madhe të vendit, duket se kjo situatë do të vijojë edhe në ditët...

Reshje shiu dhe shtrëngata, si do të ndryshojnë temperaturat nga nesër

Sot pasdite (e mërkurë, dt. 23) dhe nesër (e enjte, dt. 24), priten reshje intensive në qarqet Shkodër, Lezhë dhe Durrës, ndërsa mesatare në...

Meta: Të respektohet pikë për pikë marrëveshja e 5 Qershorit

Kreu i Shtetit Ilir Meta, ka përcjellë apelin e radhës ndaj klasës politike lidhur me hapjen e listave 100%. Ai ka publikuar një grafik ku...