E premte, 22 Janar, 2021
9 C
Tirana

Gjashtë fakte/ Çfarë tregon urina për gjendjen tuaj shëndetësore

Urina është një nga elementët kryesorë, që mund të zbulojë problemet shëndetësore. Ndonëse shpesh injorohet dhe nuk i kushtojmë rëndësinë e duhur, pasojat janë më vonë.

Kur diçka e dukshme, si aroma e rëndë apo ngjyra jo normale ndryshon, atëherë duhet bërë kujdes.

Urina përdoret për analiza laboratorike dhe është tregues i mirë për disa çrregullime apo sëmundje.

Ngjyra dhe era e saj tregojnë jo pak për shëndetin tuaj, ndaj më poshtë do të lexoni 6 arsyet përse urina juaj mund të vijë erë të rëndë.

1.Jeni të dehidratuar
Kur trupi është i dehidratuar, urina është në ngjyrë të fortë dhe mban erë të rëndë.
2.Ushqime të caktuara mund t’i japin një aromë karakteristike urinës suaj. Nëse keni ngrënë qepë, lakër Brukseli, hudhra, salmon ose keni pirë alkool, mos u shqetësoni për aromën e urinës.
3. Infeksionet e traktit urinar
Bakteret që shkaktojnë infeksionet urinare, janë përgjegjëse gjithashtu për erën e rëndë të urinës.
4. Diabeti i tipit 2 apo niveli i lartë i sheqerit në gjak, mund të shkaktojë gjithashtu përqendrim të amoniakut në urinë, duke i dhënë erën karakteristike.
5.Sëmundja gjenetike trimethylaminuria është një gjendje e rrallë, e cila prek mësë shumti femrat dhe është përgjegjëse jo vetëm për aromën e rëndë të urinës, por edhe gojës, trupit, sqetullave etj.
6.Gjatë ovulacionit apo shtatzënisë, urina e femrës mund të mbajë gjithashtu erë më të rëndë për shkak të disbalancave hormonale.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...