E premte, 29 Maj, 2020
13 C
Tirana

Gazetari i nxjerr “të palarat” Ylli Rakipit: Zoti është i madh, 5 vjet më parë më mbylle emisionin

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Duam zgjedhje!”, Albin Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni

Protestuesit u mblodhën sot në shesh të Prishtinës, për të kërkuar zgjedhje të reja. Lidhur me këtë gjest, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

“Kjo është për të vënë duart në kokë”, mjeku tregon përse shpërtheu koronavirusi në QSUT

Mjaft shqetësuese është situata me mjekët që janë infektuar me koronavirus, ndërsa ata janë në krye të detyrës, për t’iu shërbyer pacientëve të tyre....

Horoskopi, 28 maj 2020

Dashi Në dashuri po afron një periudhë e rëndësishme, ku duhet të kuptoni ndjenjat e vërteta të partnerit/es. Demi Hëna do të ketë ndikim të kundërt, ku...

Çfarë po ndodh? Kë po kërcënon aq ashpër Gjermania

Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka kërcënuar me sanksione të BE-së ndaj "atyre që janë përgjegjës" - duke përfshirë një shtetas rus - për...

“Një prej inkriminimeve të Grupit Kurti”, Thaçi publikon pamjet nga laboratori i drogës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook, pamjet nga një laborator droge në Prishtinë. “Këto pamje dëshmojnë një prej...

Ruçi i mbylli mikrofonin Ramës/ Hajdari: Merr minutat e mija, u bëre për ujë të ftohtë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi është treguar mjaft strikt në seancën e sotme plenare, teksa nuk ka lejuar të flasë përtej kohës së caktuar...

Ylli Rakipi konfirmoi zërat që qarkullonin gjatë ditëve të fundit, se emisioni i tij është mbyllur. Ai vendosi gishtin mbi Ramën, si përgjegjësin që i vuri drynin emisionit “Të Paekspozuar”.

Ylli Rakipi flet hapur: Rama më mbylli emisionin, konfliktet nisën kur…

Pas këtij qëndrimi ka ardhur edhe reagimi i gazetarit Armir Shkurti, të cilin e përzunë nga ekrani rreth pesë vite më parë. Ai kujton kohën kur Ylli Rakipi ishte drejtor i televizionit ku ai punonte, dhe i mbylli emisionin investigativ.

Teksa tregon se çfarë ka ndodhur, dhe se si u mbyll emisioni i tij në mënyrë të padrejtë, Armir Shkurti nga ana tjetër shprehet i trishtuar, për atë që e cilëson si ngushtimin e lirisë së medias.

Statusi

KËRRMA IZ BIÇ (ose ZOTI ËSHTË I MADH)!
***********
Po fiks, ditë më ditë, 5 vjet më parë ka ndodhur!
28 gusht 2014, Ylli Rakipi mua: “To mbyllet ce është ay Fiksi e ay tjatri ne Agoni, kështu që nuk ka pse të ketë kaq emisione investigative” – plot 5 vjet, ditë më ditë, para se ti mbyllin të tijin.
Mua më tha “të kam mik” dhe më kërkoi t’i sjell një platformë emisioni. Duke parë se ky muhabet qe si puna e ariut e ujkut me cigaret: pse me filtër – pse pa filtër, i çova një platformë, që do ta them në fund se ç’qe.
Shkoj në takimin me drejtorin e ri të përgjithshëm, Ylli Rakipi. Kishte edhe një sekretar.
“Shëko – tha – unë e pashë atë platformën…Nuk bën! Ta them pa ashu…nuk bën!”
– E di! – i thashë dhe ika.
*********
Në fakt, ajo që i nisa Ylli Rakipit ishte as më pak as më shumë por skaleta e spektaklit ONE MAN SHOË më të famshëm në SHBA: Tonight ëith Jay Leno!! Dhe “ay nuk bënte”!

———-
Sot edhe unë jam thellësisht i trishtuar për ngushtimin e lirisë së medias dhe i frikësuar për të ardhmen e këtij vendi. Më ther shpirti për çdo dritare që mbyllet (edhe pse jam i përjashtuar krejtësisht prej tyre) . Por nuk mund të rrija pa ndarë këtë qyfyr që e mbaj për vete, edhe prej ngazëllimi mistik të përkimit ditë më ditë me dëbimin tim nga ekrani, 5 vjet më parë, drejtpërdrejt nga Ylli Rakipi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Sarandë

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në qytetin e Sarandës. Bëhet fjalë për një shtetase ukrainase, e cila ndodhet me pushime në qytetin bregdetar. Sipas...

Bankers dhe ALLUM marrëveshje për rifillimin e punës në Rafinerinë e Ballshit brenda qershorit

Sektori i naftës është një nga sektorët me kontributin më të madh në buxhetin e shtetit, por situata e krijuar nga pandemia COVID-19 e...

Policia dhe IKMT aksion në Vlorë, gjobiten me 40 milionë lekë dy subjekte

Dy subjekte të impiantit të përpunimit të inerteve janë gjobitur me 40 milionë lekë gjobë nga IKMT, pasi akuzohen për krim ndaj mjedisit. Policia në...

Horoskopi, 29 maj 2020

Dashi Nëse financat tuaja po shtrëngohen, krijimtaria juaj mund tju vijë në shpëtim! Padyshim që do të jetë një ndryshim i ritmit për të gjithë,...

Thaçi: S’duhet të humbet më kohë për formimin e Qeverisë së re

Gjykata Kushtetuese në Kosovë ditën e sotme i dha të drejtë Presidentit Hashim Thaçi për dekretin. Ndërkohë së fundmi ka reaguar vetë Thaçi përmes një...
WhatsApp KONTAKTO TT