E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Gazetari del kundër mediave shqiptare: Më mirë raportoj për serbët, sesa për ju

Gazetari shqiptar Idro Seferi, ka marrë vendimin për të mos raportuar më për mediat shqiptare. Kjo lidhet ngushtësisht me një sërë arsyesh që ka të bëjë me mungesën e korrektësisë, mungesën e vlerave dhe trajtimesh profesionale.

Tejet i revoltuar me atë se çfarë ‘gatuhet’ në mediat shqiptare, ai thotë se mungesa e gazetarisë së lirë dhe banale, tregon se në çfarë gjendje ndodhen. Tejet i qartë me mesazhin dhe objektivat e tij, Idro Seferi thotë se mësë pari mungon sjellja, e më tej shefat nuk dinë që të respektojnë kohën dhe eksperiencën e gazetarit.

Ndodhur në këto kushte, ai ka marrë vendimin për të raportuar për palën serbe!

Statusi

Te dashur kolege,

Pra sic mund ta keni kuptuar ne mediat shqip kam vendosur qe te mos raportoj me per arsye mungese korrektesie, mungese vlerash dhe trajtimesh profesionale. Meqe sot i kisha 3 raste dhe po e ndjej nje lloj hidherimi nga ana e kolegeve se pse nuk dua te raportoj pa pagese nga Serbia apo te dal ne cfaredo forme pervec kur une jam interviste, ju lutem mos me kontaktoni me. Mungesa e korrektesise dhe e gazetarise se lire dhe banale dhe shume kot ne cfare niveli keni ra me nuk do tu beje sherbime derisa te mos mesoheni qe gazetaria eshte pune. Ndoshta ju duket juve normal dhe une gjithmone nisem prej idese se Orwellit qe “derrave te ri iu duket normale gjendja ne ferme pasi nuk e mbajne mend gjendjen e me parshme”. Por, mos e teproni pasi nuk kam asnje pike respekti me per punen e asnje media qe punon ne kete forme dhe jeni te lire te me shpallni ckado. Nese eshte puna per patriotizem Vucici edhe Serbia ju lodh krejteve prej Gjilanit edhe deri ne Gjirokaster pasi i ka mbi 10 korrespondent ne Kosove, mijera euro neper portale edhe ka portal “gjysem” shteterore ne Kosove. Ata qe munden me me thirre e dine vet kush jane. Mesonu me u sill, me respektu kohen dhe eksperiencen e tjetrit, mos me folni me cinizma edhe mos u beni zdrala ose ne gjuhe letrare zgjebsa. Pra, vendimi eshte perfundimtar edhe ma perpara dal serbisht se per juve. Nese sju pelqen fuck off

Lexo edhe :   Zhvillimet kryesore në rajon në 24 orët e fundit
Lexo edhe :   Rashiti: Java e ardhshme, vendimtare për dialogun Kosovë-Serbi

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...