E shtunë, 28 Nëntor, 2020
18 C
Tirana

Gati vaksina kundër koronavirusit, por sa e sigurt është? Ja ç’thotë eksperti

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

“Kundër bombardimeve”/ Çfarë thoshte Trump në 1999 për ndërhyrjen në Kosovë

20 vite më parë, Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ishte renditur në krahun e shqiptarëve gjatë luftës së fundit në Kosovë...

Zbulimi i një vaksine, ka ndezur shpresën në këto kohë kovidiane. Një deklaratë e kompanisë amerikane Pfizer dhe asaj gjermane BioNTech, të cilët janë edhe zhvilluesit e kësaj vaksine, bënë me dije se vaksina e tyre është e para që mund të parandalojë infektimin për mbi 90% e personave të cilët kanë kontakt me virusin.

Janë me dhjetëra vaksina që kanë arritur fazat finale të testimit, por kjo është e para që tregon rezultate. Kjo vaksinë është testuar në 43.500 njerëz në gjashtë vende, dhe thuhet se nuk ka shqetësime për sigurinë.

Kompanitë planifikojnë të aplikojnë për miratimin emergjent të vaksinës në fund të muajit. Ajo përdor një qasje plotësisht eksperimentale, që përfshin injektimin e një pjese të kodit gjenetik të virusit për të trajnuar sistemin imunitar. Vaksina është testuar në Shtetet e Bashkuara, Gjermani, Brazil, Argjentinë, Afrikë të Jugut dhe Turqi.

Eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho, tha në “Wake Up” në Top Channel, se ka dyshime të pabazuara mbi efikasitetin 90 për qind të vaksinës së Covid-19.

Por, Dasho thekson se serioziteti i kompanive nuk lë vend për të dyshuar, duke shtuar se ky është një lajm shumë i mirë për mbarë botën.

“Ka qenë fati i mirë që drejtuesi i firmën BioNTech, doktor Sahin është një nga kërkuesit më avangardë këtu në Gjermani dhe ka pasur shpeshherë ide inovative. Në sajë të gjenialitetit të doktor Sahin dhe për shkencë dhe për biznes, e kuptoi se i njëjti mekanizëm mund të përdorej për të krijuar në kohë rekord vaksinën e Covid-19. Te 90% efikasitet kam dyshimet e mia, por dyshime që nuk janë të bazuara, sepse nuk kam parë asnjë nga kërkimet. Do të ishte më të vërtetë një mrekulli nëse vaksina do të ofronte mbrojtje 90 për qind dhe uroj të jetë kështu. Natyrisht që serioziteti i kompanive nuk lë vend për të dyshuar. Është një lajm jashtëzakonisht i mirë”, u shpreh Dasho.

Lexo edhe :   ZYRTARE/Mësimi i alternuar nis në 1 dhjetor, ja kush përjashtohet nga skema
Lexo edhe :   Vasili: Qeveria ka marrë masa të gabuara, nga 27 raste shkuam në 835

Kujtojmë këtu se lidhur me këtë lajm kanë reaguar Donald Trump dhe Joe Biden. Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, përshëndeti dje lajmin, megjithatë paralajmëroi se përpara është akoma një betejë e gjatë. Edhe Trump e ka mirëpritur deklaratën e kompanive krijuese të vaksinës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Artisti në Siri, vizaton në muret e rrënojave portretin e Maradonës

Artisti sirian nga Idlibi, Aziz Esmer, në muret e një shtëpie të shndërruar në rrënojë nga sulmet e regjimit të Asadit, vizatoi portretin e...

Covid-19/ Shefja e epidemiologjisë: Mos hezitoni shtrimin në spital

Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Eugena Tomini thotë se vendi ndodhet në një rrisk të shtuar, në lidhje me situatën epidemiologjike të Covid-19. Sa i...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I veshur kuq e zi/ Publikohen fotot e rralla të komandantit, Adem Jashari

Komandanti legjendar i UÇK-së, Adem Jashari nëse do të ishte gjallë, sot do të festonte ditëlindjen, në 28 Nëntor, datë në të cilën gjithë...

Tërmeti/ Ahmetaj: Familja e fundit e dëmtuar hyn në shtëpi në vitin 2022

Ministri i Shtetit për Rindërtimin Arben Ahmetaj, ka thënë se brenda majit 2021, të gjitha shtëpitë individuale të qytetarëve që u dëmtuan nga tërmeti...