E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Gati 50,000 kafshë të gjalla kanë qenë në shitje në Vuhan para pandemisë

Më shumë se 47,000 kafshë të gjalla kanë qenë në shitje në tregjet e Vuhanit dy vjet e gjysmë para se të raportoheshin rastet e para të koronavirusit në fund të vitit 2019, kanë treguar disa hulumtime, duke vënë në pah rreziqet për sëmundje nga tregtia me kafshë në Kinë.

Në një punim kërkimor të publikuar në revistën Raportime Shkencore, është thënë se rreth 38 lloje kafshësh janë shitur në 17 tregje në Vuhan në periudhën maj 2017- nëntor 2019, duke përfshirë 31 lloje të kafshëve të mbrojtura.

Disa prej rasteve të para të infektimit me koronavirus te njerëzit janë lidhur me një treg të ushqimit të detit në Huanan të Vuhanit, ku është thënë se virusi ka kaluar nga kafshët te njerëzit.

Në një studim të kryer në mes të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Kinës, të publikuar në fund të muajit mars, është thënë se nuk ka raportime të verifikuara se gjitarë të gjallë kanë qenë në shitje të Huanan më 2019, ndonëse ka pasur të dhëna se diçka e tillë ka ndodhur në të kaluarën.

Ndonëse ka pasur spekulime se koronavirusi mund të ketë dalë nga një laborator në Vuhan, që analizon koronaviruset, ende një pjesë e mirë beson se koronaviursi i ri ka origjinën nga lakuriqi.

Studimi i përbashkët mes OBSH-së dhe Kinës ka thënë se ka shumë mundësi që koronavirusi ka kaluar te njerëzit përmes një krijese ndërmjetësuese, dhe pagolina është identifikuar kandidatja më e mundshme.

Në hulumtimin e fundit, të përpiluar nga shkencëtarë nga Kina, Britania dhe Kanadaja, është thënë se nuk të dhëna që lakuriqët e gjallë apo pagolinat, janë shitur në Vuhan, mirëpo disa brejtës, ketrat dhe dhelprat, kanë qenë në shitje.

Pas shpërthimit të koronavirusit në Vuhan, Kina ka shtypur trafikimin e kafshëve të egra dhe ka mbyllur tregjet e kafshëve, ndonëse disa prej tyre ende shiten për qëllime të mjekësisë tradicionale kineze./REL/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...