E enjte, 17 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

Garda e Republikës i heq rojet Berishës, ata japin dorëheqjen

Pas dorëzimit të mandatit, ish-kryeministri Berisha nuk do të ketë më mbrojtje nga Garda e Republikës. Punonjësve të Gardës u është komunikuar se do të rikthehen në funksionet e tyre brenda Gardës, ku do të marrin detyra të tjera.

Raportohet, ende jo zyrtarisht, se badigardët kanë dhënë dorëheqjen nga Garda e Republikës dhe kanë dorëzuar armët e shërbimit, duke mbetur në pritje të miratimit të kërkesës së tyre. Vlen të theksohet se në protestën e sotme, ata e kanë shoqëruar sërish privatisht ish-kryeministrin, por të paarmatosur.

Sipas ligjit, ish-presidenti dhe ish-kryeministri ruhen nga Garda e Republikës për aq vite pas lënies së detyrës sa kanë qëndruar në detyrë.

Pak çaste më parë, deputetët e opozitës dogjën mandatet e tyre. Ata, të shoqëruar nga mijëra protestues dorëzuan mandatet e tyre në kryesinë e Kuvendit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro 2020/ Ndeshja e parë e ditës, Ukrainë-Maqedoni V, 5 shqiptarë në fushë

Raundi i dytë i ndeshjeve të fazës së grupeve vazhdon sot me dy grupe të tjera, teksa Holanda dhe Austria kërkojnë matematikisht kualifikim që...

“24 orët vendimtare”, drejt zbardhjes vrasja që tronditi Greqinë

Policia greke është shumë pranë zbardhjes së vrasjes së 20-vjeçares. Duket se këto do jenë 24 orët vendimtare, ku hetimet do të marrin një...

Pse populli del në shesh për “Për’puthen”, Palestinën e jo për Bashën?

Nga Kreshnik Spahiu Populli ka mbushur sheshet këto dy muaj: – për të hequr emrin nënë dhe baba, – për pavarësinë e Palestinës – për Bajram – për tezat...

Gratë guximtare të Minskut

Nga Christina Hebel “Der Spiegel” Mesazhi arriti vonë një mbrëmje përmes platformës Telegram. Ai përmban një adresë në një lagje në verilindje të Minskut. Tridhjetë...

Faqet e para të gazetave sportive europiane, 17 qershor 2021

La Gazzetta dello Sport: Je e bukur! / Italia show Gatuzo-Fiorentina, ndarja që tani gati Corriere dello Sport: Gëzimi i çmendur Ronaldo, një stuhi në...