E diel, 16 Janar, 2022
2.5 C
Tirana

Gara brenda PD-së/ Vjen dorëheqja e papritur nga Komisioni Zgjedhor

Brenda PD-së ka zhvillime të reja, ku përpos të pakënaqurve, ka edhe dorëheqje. Enno Bozdo i zgjedhur në Komisionin për zgjedhjet në PD, ka dhënë dorëheqjen. Duke e arsyetuar si një vendimmarrje për arsye shumë të forta, Bozdo njofton se vendimi i tij i është përcjellë kryedemokratit Basha.

Ky Komision u votua mbrëmjen e djeshme, në mbledhjen e Këshillit Kombëtar. “Për arsye të miat shumë të forta që ia kam bërë të ditura kryetarit, e për arsye etike s’dua t’i bëj publike. Janë çështje të brendshme të partisë”, u shpreh Bozdo për ‘Balkanweb’.

Eno Bozdo u zgjodh mbrëmë anëtar i këtij Komisioni, kryetar i së cilit u emërua Jemin Gjana. Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike ka miratuar mbajtjen e zgjedhjeve për kryetarin e ri të partisë më datë 13 qershor, sikurse u caktua paraprakisht nga Kryesia.
Demokratët pritet të zgjedhin më 13 qershor, drejtuesin e ri. Basha është shprehur më herët se shit-blerja e votës ishte shkaku kryesor, i rezultatit të opozitës në zgjedhje.

Kryesia dhe më pas Këshilli Kombëtar hapen garën për kreun e ri të PD-së. Nga sot deri të shtunën e 22 majit, secili anëtar i PD-së që plotëson kushtet, ka të drejtën të paraqesë kërkesën për kandidim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...