E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Gafë apo e qëllimshme? BBC nxjerr hartën, Kosova shfaqet pjesë e Serbisë

Media prestigjoze britanike BBC, ka shkruar një artikull ditën e djeshme, ku bëhej fjalë për një çift hungarez të cilët synonin ndërgjegjësimin e njerëzve në lidhje me ndotjen e lumit Danub.

Teksa tregon rrjedhën e lumit Danub në hartën e botës, shfaqet dhe Kosovën në të. Mirëpo në atë hartë, Kosova nuk figuron si shtet, por si pjesë e Serbisë.

Kjo video, ka ngjallur dyshime nëse është bërë në mënyrë te qëllimshme apo aksidentale. Britania e Madhe e ka njohur Kosovën më 18 shkurt 2008, vetëm një ditë pas shpalljes së pavarësisë.

Min: 01:46

Megjithatë, duket se ky publikim nuk ka qenë i qëllimshëm. Në hartat tjera që janë publikuar në uebfaqen e transmetuesit publik britanik, Kosova figuron me kufijtë e saj shtetërorë.

Kosova figuron edhe në listën e shteteve ku janë publikuar statistikat e rasteve me Covid-19, që BBC-ja e ka përditësuar vetëm një ditë më parë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...