E diel, 5 Korrik, 2020
20 C
Tirana

“Gabime mund të kem bërë, por krime asnjëherë!”, Thaçi flet ‘pa doreza’ (VIDEO)

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Një kombinim sa i frikshëm, aq dhe i rrezikshëm”, ja çfarë ndodhi mbrëmë në këto akse rrugore

Duket se drejtuesit e mjeteve, po ‘rikuperojnë’ periudhën e izolimit. Shumë prej tyre janë bërë shkak të aksidenteve rrugore, pasi lëvizin me shpejtësi tej...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një deklaratë për mediat tha qe në krye të herës se ndjehet i çliruar nga ballafaqimet politike, ndërsa kërkoi që të zbardhet çdo akuzë për krime lufte. Ai tha publikisht se mund të ketë gabuar në vendimet politike, por për asnjë arsye krime lufte JO!

Aktakuzat e Prokurorisë Speciale ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, kreut të PDK, Kadri Veseli dhe 9 ish-luftëtarëve të UÇK-së për më shumë se 100 vrasje në luftën e Kosovës, ka krijuar një situatë teje të tensionuar në vend.

Ai tha se ka punuar për paqe në rajon, e ndërsa mbi 2 dekada ka mbështetur ngritjen e gjykatave. Presidenti deklaroi se kush e akuzon për tendenca mbi gjykatat, është një akt tendecioz. “Padyshijm kemi përgjegjëditë e gabimet tona”, tha më tej ai. Thaçi shtoi se Serbi ecën drejt BE-sdë e ndërsa Kosova nuk gëzon as vizat.

“Sot kush thotë se jam bërë pengesë apo sabotues i kësaj Gjykatë, është ose i painformuar ose tendencioz. Të dashur qytetarë, unë do të isha njeriu më i lumtur nëse do të shihja standarde të njëjta mes Kosovës dhe Serbisë. Dhe ja ku jemi sot. Serbia negocion për anëtarsime në BE, ndërsa ne nuk i kemi liberalizuar ende vizat. Është fakt dallimi në qasje mes Kosovës dhe Serbisë.

Kemi gabimet dhe përgjegjësitë tona. Unë i pari dhe bashkë të tjerë. Nuk e kemi ruajtur kohezionin politik. Po asnjë lëshim nuk e justifikon faktin që ballafaqohemi për krime lufte, ndërsa nga ana tjetër pren heshtja.

Lexo edhe :   Kosovë/ Rezulton për herë të dytë pozitiv me koronavirus: Virusi më agresiv se herën e parë

Ne jemi angazhuar për dialog e paqe me Serbinë. Por nuk e pranoj faktin për mijëra shqiptarë të zhdukur nga makineria vrasëse e Millosheviçit dhe për ta ka heshtje varri. Mos duhet të presim që i kërkojmë falje për vrasjet, për nënat dhe motrat tonë të përdhunuara? Askujt nuk i kërkohet llogari për krimet e luftës në Serbi”.

Lexo edhe :   Hoti sot në Tiranë/ Rama paralajmëron zhvillime të reja, çfarë pritet të ndodhë në shtator e nëntor

Kreu i Shtetit të Kosovës, pranoi se mund të ketë bërë gabime, por kurrë krime lufte. “Jemi të gjithë bijë dhe bija të kësaj toke dhe të gjithë e duam të mirën për atdheun tonë Kosovën. Por politika i ka dhe këto. Është e natyrshme që në këtë moment jo të lehtë për mua, më janë kujtuar bashkëluftëtarët e mi. Kam menduar për prindërit e mi, për familjen time dhe djalin tim Endriti.

E kam kuptuar shumë herët se ne luftëtarët e UÇK do të pagonim një çmim të madh njerëzor, familjar dhe politik, ky është çmimi për lirinë e Kosovës. Është e drejtë që duhet të zbardhet çdo pretendim për akuza për krime lufte.

Gabime mund të kem bërë, por krime lufte asnjëherë. Edhe po të kthehesha prapa do të bëja të njëjtën gjë”, tha Thaçi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Manastirliu: Kjo është mënyra më e mirë për të frenuar përhapjen e virusit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook, njofton qytetarët se vendosja e maskës është mënyra më e mirë për...

Godet dhe fyen gjyqtarin, përfundon në komisariat futbollisti shqiptar

Një lojtar i skuadrës së Adës së Velipojës ka përfunduar në komisariat pas ndeshjes me Gramshin, në Kategorinë e Dytë. Raportohet se 29-vjeçari V.P ka...

VIDEO/ Po ecte me shpejtësi 236 km/h, policia ndalon Lamborghini-n

Ditën e sotme, policia ka ndaluar një Lamborghini, drejtuesi i së cilës është konstatuar duke drejtuar mjetin me shpejtësi tej normave të lejuara. Përkatësisht, shpejtësia...

Pandemia/ Ndahet nga jeta sportisti 38-vjeçar

Për shkak të infektimit me koronavirus, ka ndërruar jetë ish-karateisti 38-vjeçar, Flamur Shasha. Lajmin për vdekjen e Shashës e ka bërë të ditur Federata e...

Pse të rinjtë po preken nga pandemia? Përgjigjet mjeku pneumolog

Mjeku pneumolog Arjan Mezini gjatë një interviste në “News 24” komentoi situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Ai iu përgjigj pyetjes se “pse të...