E shtunë, 21 Nëntor, 2020
9 C
Tirana

G-20/ 8 miliardë dollarë për të luftuar koronavirusin

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Forumi i G-20-s u bëri thirrje “të gjitha vendeve, organizatave ndërkombëtare, sektorit privat, institucioneve që merren me filantropi dhe individëve” të kontribuojnë në përpjekjet që po bën ky organizëm për të luftuar COVID-19, duke vendosur si objektiv mbledhjen e 8 miliardë dollarëve.

Forumi ndërkombëtar për qeveritë dhe guvernatorët e bankave qendrore të 19 vendeve dhe Bashkimit Evropian (G-20) njoftoi të premten se ka mbledhur tashmë 1.9 miliardë dollarë. Arabia Saudite që ka presidencën e radhës kontribuoi me 500 milionë dollarë.

“Sfidat globale kërkojnë zgjidhje globale, dhe kjo është koha që ne të ngrohemi e të mbështesim garën për një vaksinë dhe masa të tjera terapeutike për të luftuar COVID-19”, tha ministri i Shtetit i saudit Fahad Almubarak. “I vlerësojmë përpjekjet ekzistuese për financim nga e gjithë bota dhe nënvizojmë urgjencën për të tejkaluar hendekun e financimit”, shtoi ai.

Britania njoftoi se ka kryer provën e parë tek njeriu të një vaksine që lufton koronavirusin. Kjo provë ngjall shpresa të reja ndërsa një provë në Kinë me një ilaç antiviral rezultoi të ishte e paefektshme tek pacientët me koronavirus. Prova klinike me ilaçin Remdesivir zhvilluar nga “Gilead Sciences” me seli në Kaliforni, nuk dëshmoi gjithashtu ndonjë përfitim për pacientët me COVID-19 si dhe nuk arriti të zvogëlojë praninë e virusit në gjakun e tyre. Shtetet e Bashkuara e kryen testin e parë me vaksinën kundër virusit, në muajin mars në Siatëll të shtetit të Uashingtonit.

Lexo edhe :   Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Kanadaja, Rusia dhe disa vende të tjera po punojnë gjithashtu për zhvillimin e një vaksine, por ekspertët thonë se edhe nëse së shpejti do të shënohej sukses në këtë drejtim, prodhimi dhe shpërndarja do të zgjaste më shumë.

Lexo edhe :   ‘Java e 46 me më shumë humbje jete në vend’/15-20% të kapaciteteve janë të lira

Studimet kanë treguar gjithashtu se ilaçi i malaries hidroksilklorina nuk ka dhënë rezultate në trajtimin e virusit dhe në fakt mund të rrezikojë pacientët me COVID-19. Presidenti i SHBA Donald Trump e ka reklamuar fort ilaçin duke theksuar se “do të ofronte një ndryshim thelbësor” në trajtimin e sëmundjes. Të enjten ai tha se nuk ka ndryshuar qëndrim mbi këtë çështje. “Ka patur rezultate shumë të mira dhe gjithashtu rezultate që mbase nuk janë aq të mira. Lexova për një të të tillë”, tha zoti Trump në konferencën e përditshme për shtyp. Presidenti bëri të ditur se ai mund të zgjasë afatin e udhëzimeve për distancimin fizik përtej 1 majit nëse nuk mendon se vendi është i sigurt./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...