E enjte, 20 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

‘Furtunë’ në IKMT, shkarkohen pesë inspektorë

Pesë inspektorë në Sarandë janë shkarkuar, pasi nuk kanë ndaluar ndërtimet pa leje. Inspektorët e Mbrojtjes së Territorit në Sarandë lejonin ndërtimet pa leje e pa kriter. Vendimi ndaj tyre është marrë, pasi janë kapur në shkelje në mënyrë të përsëritur.

Ata lejonin ndërtime pa leje në Ksamil, dhe në këmbim merrnin shpërblime nga biznesmenët. Ky është aksioni i dytë që bëhet për arrestimet e inspektorëve që lejojnë ndërtime në zonat e bregdetit, pas apelit së fortë të kryeministrit Rama.

Dy ditë më parë u vunë në pranga dy inspektorë të IKMT në Himarë, dhe dy të tjerë u shpallën në kërkim, pasi akuzohen se kanë ‘shpërdoruar detyrën’, duke dhënë leje për ndërtime.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një zgjidhje për opozitën!

Nga: Lutfi Dervishi Zhvillimet e sotme në opozitë kanë brengosur jo vetëm anëtarët, simpatizantët dhe votuesit e opozitës, por mbi të gjitha kryeministrin e vendit!...

Biden parashikon se Rusia ‘do të hyjë’ në Ukrainë. Gati për luftë?

Presidenti Joe Biden, të mërkurën parashikoi se Rusia "do të zhvendoset" në Ukrainë, duke përmendur shqetësimet ekzistenciale të presidentit të vendit, Vladimir Putin, edhe...

Berisha zbulon se çfarë do të ndodhë të shtunën në orën 11:00

“Foltorja” e radhës do të jetë në Rrëshen. Ish-kryeministri Sali Berisha njofton qytetarët se “Foltorja” me demokratët do të jetë në 22 janar, në...

Shpërdoruan detyrën, procedohet penalisht kryetari i KF Erzenit dhe një anëtar

Kryetari dhe anëtari i shoqatës së KF Erzenit, Marius Shahini dhe Fundim Dollaku, janë vendosur nën hetim me akuzë për “shpërdorim detyre” dhe “kompetencash”. Policia...

Tre djem dhe një vajzë në hotel, pranga të riut që qëlloi shokun me pistoletë

Më shumë se një muaj pas ngjarjes është prangosur në Tiranë autori i plagosjes me armë zjarri në një hotel në autostradën Durrës-Tiranë. 26-vjeçari...