E shtunë, 24 Tetor, 2020
20 C
Tirana

“Fundjavë Ndryshe” vlerësohet “Nderi i Qarkut” Tiranë

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

Këshilli i Qarkut të Tiranës vlerësoi Fondacionin “Fundjavë Ndryshe” dhe drejtuesin e saj Arbër Hajdarin me titullin “Nderi i Qarkut”. Për kontributin e çmuar në ndihmë të njerëzve në nevojë dhe gjithë shoqërisë si shembull frymëzimi për të rinjtë vullnetarë. Model i vlerave më të larta të humanizmit dhe përkushtimit.

Çmimi u dha nga kryetari i Qarkut dhe Këshillit Bashkiak të Tiranës, Aldrin Dalipi, i cili çmoi punën që Fondacioni ka kryer në ndihmë të njerëzve në nevojë në Tiranë e gjithë Shqipërinë.

“Ke bërë shumë njerëz të buzëqeshin në varfërinë e tyre dhe në hallet e problemet që ata kanë. E që shpesh herë ata që merren me politikë i harrojmë. Mesazhi yt është një mesazh shumë i fortë për Tiranën dhe për gjithë Shqipërinë. Shpesh herë na bën dhe kokë ulur për të kaluarën, sepse është një mesazh i fortë që shumë politika që ne bëjmë duhet t’i nisim në aspektin social. Duhet t’i nisim pikërisht nga ata njerëz që janë në varfëri.”

Ndërkohë drejtuesi i “Fundjavë Ndryshe” në fjalën e tij u shpreh se e gjithë suksesi i Fondacionit lidhet me bashkimin e mijëra shqiptarëve për të ndihmuar njerëzit në nevojë.

“Unë mendoj se arsyeja që “Fundjava” u ngrit kaq lartë në kaq pak kohë ishte sinqeriteti i një grupi shumë të madh njerëzish. Të cilët nuk e pranonin dot realitetin e të parit të fëmijëve në atë lloj mënyrë që i kemi gjetur. Dhe ishte forca e rinisë shqiptare, por jo vetëm. Edhe e  466 mijë njerëzve brenda dhe jashtë vendit që kanë besuar dhe janë bashkuar me Fondacionin “Fundjavë Ndryshe”.”

Hajdari foli edhe për ndërtimin e qendrës më të madhe në Ballkan, Qendra e Solidaritetit, ku ndër të tjera do të ketë qendër rehabilitimi, magazina për donacionet nga shoqëria, si edhe shkollë profesionale. Për të cilën drejtuesi i “Fundjavë Ndryshe” u shpreh se kanë filluar të studiojnë zanatet për të cilat Shqipëria ka nevojë, me qëllim implementimin në shkollën profesionale.

Lexo edhe :   “40 vite të dënuar në karrocë”, 4 të paralizuarit kanë nevojë për ne (VIDEO)
Lexo edhe :   “40 vite të dënuar në karrocë”, 4 të paralizuarit kanë nevojë për ne (VIDEO)

“Projekti po ecën me një intensitet të madh dhe besoj se 80% e tij do të jetë gati më shpejt se dy vite. Ndërkohë ne jemi duke bërë dhe një studim për çdo zanat që do të jetë pjesë e shkollës profesionale. Gjithashtu do të ketë dhe certifikime ndërkombëtare të fushave të ndryshme.”

Ndër të tjera ai lajmëroi edhe shtrirjen e “Fundjavë Ndryshe” edhe në vendet fqinje, kudo ku ka shqiptarë që janë në nevojë për ndihmë.

““Fundjava Ndryshe” do të jetë shumë shpejt në të gjithë Ballkanin, aty ku ka shqiptarë. Do të jetë në Maqedoni, në Kosovë, në Malin e Zi. Për të gjithë zërat që mund të kenë komentuar se përse “Fundjava” nuk ka shkuar më shpejt në këto vende fqinje ka një përgjigje. Shqipëria është vendi më keq se vendet fqinje, këtu është fukarallëku më i madh.”

Në ceremoninë e mbajtur në ambientet e Muzeut Kombëtarë morën pjesë vullnetarë, si edhe disa prej figurave të shquara të shoqërisë sonë. Aktori i mirënjohur Bujar Asqeriu me fjalë emocionuese i tërhoqi vëmendjen politikës dhe institucioneve të jenë më të përgjegjshme për gjendjen e popullit.

“Atë që nuk e bën politika, shteti, institucionet që paguhen e kanë fonde për të ngritur nivelin e jetesës së njerëzve. Që i lënë pa punë, nëpër kasolle, të lypin; këtë e bën ky djalë. Është një shembull i madh fisnikërie. Politika të jetë modeste dhe të mësojë nga djemtë dhe vajzat e mençura të Shqipërisë. Sepse vetëm kështu mund të ecim neve.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krisje në koalicion? Hoti-Haradinaj përplasen për Task-Forcën anti-korrupsion

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, që është partneri kryesor i kryeministrit Avdullah Hoti, ka dalur kundër vendimit të Qeverisë së...

Sërish shifra të larta nga Covid, në vend: 4 viktima, spitalet të tejmbushur

Covid-19, duket se ka dalë jashtë kontrollit në vendin tonë. Për të katërtën ditë rradhazi, janë regjistruar mbi 300 raste me koronavirus. Gjatë 24 orëve të...

Dy të vdekur dhe 166 raste me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se të shtunën janë shënuar dy viktima dhe 166 raste të reja me koronavirus. Brenda 24...

Organizata e Kombeve të Bashkuara në 75 vjetorin e krijimit të saj

Nga: Xhezair Zaganjori 24 tetori është dita e OKB-së. Në këtë ditë të shënuar, 75 vjet më parë hyri në fuqi Karta e kësaj organizate...

Një jetë në diktaturë

(Kujtime të një “armiku të klasës”) “Ktu vaji e trishtimi Veç ndihet ndër shpija Ktu ndihet tingllimi I hekrave të mija E gjama e nji të shkreti Qi bjen vala...