E enjte, 28 Maj, 2020
10 C
Tirana

‘Fundjavë Ndryshe’ vendos rekord. 1.4 milionë dollarë brenda 48 orëve

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Tërmeti i të martës shembi ndërtesat, por ndërtoi solidaritetin mes shqiptarëve. Të gjithë, i madh e i vogël, sipas mundësive kanë dhënë kontributin e tyre për të prekurit nga tërmeti. Nisma e “Fundjavë Ndryshe” ka vendosur një rekord të paprecedentë.

 

Për vetëm 48 orë janë grumbulluar 1.4 milionë dollarë. Shqiptarët anë e mbanë botës i janë bashkuar nismës së “Fundjavë Ndryshe” duke dhënë kontributin e tyre. Kjo shifër u arrit vetëm falë dashurisë që shqiptarët kanë për vendin e tyre dhe njëri-tjetrin.

Kjo shumë është arritur falë bashkëpunimit me rreth 16 mijë njerëz, të cilët kanë dhuruar përmes platformës online. Ka pasur një sensibilizim mbarëkombëtar. Përfshi këtu njerëz të njohur, figura publike, artistë, njerëz të sportit, që kanë kontribuar nga e gjithë bota.

Arbër Hajdari, Themelues “Fundjavë Ndryshe”, ka shprehur mirënjohjen e tij të thellë për të gjithë ata që kontribuan. “Jemi popull i vogël, por me dashuri të madhe për njëri-tjetrin”. Ai sëbashku me stafin dhe rrjetin e vullnetarëve të “Fundjavë Ndryshe”, që pas orëve të para të së martës janë në terren, në ndihmë të gjithë banorëve të prekur dhe atyre që kanë nevojë.

“Shtëpia e shqiptarit është e mikut dhe e Zotit”, thuhet në kodin zakonor shqiptar. “Fundjavë Ndryshe” mirëpret “Në qendrën e solidaritetit Fundjavë Ndryshe” të gjithë ata që kanë nevojë për një strehë dhe një mik në këto ditë të vështira.

“Bamirësia nuk Varfëron”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kreu i Drejtorisë së Standardeve Profesionale kalon në ‘sitën’ e vettingut

Vijon procesi i vettingut në polici, teksa i radhës që do të paraqitet do të jetë kreu i Drejtorisë së Standardeve Profesionale, Arben Saliu. Saliu...

“Vala e dytë do jetë më agresive”/ Maliqi: Nuk ka virus më të tmerrshëm se Rama

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Rama, se vala e dytë e koronavirusit do të jetë edhe më agresive. Përmes një...

Rikthehen reshjet?/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Zonat bregdetare do të jenë me kushte të qëndrueshme atmosferike. Ndërsa pjesa tjetër e vendit në orët e mesditës do të mbetet nën ndikimin...

Horoskopi, 28 maj 2020

Dashi Në dashuri po afron një periudhë e rëndësishme, ku duhet të kuptoni ndjenjat e vërteta të partnerit/es. Demi Hëna do të ketë ndikim të kundërt, ku...

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...
WhatsApp KONTAKTO TT