E enjte, 28 Maj, 2020
10 C
Tirana

“Fundjavë Ndryshe”, një strehë për të prekurit nga tërmeti (Foto-Video)

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

“Qendra e Solidaritetit Fundjavë Ndryshe” vijon misionin e saj, për t’ju gjendur pranë familjeve të rrënuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Vullnetarët, bashkërisht nuk kanë reshtur së kontribuari, ndonëse këto orë janë ende traumatike.

Bilanci tragjik rritet nga ora në orë. Aktualisht numërohen 51 viktima dhe 913 të plagosur. 34 prej të lënduarve ndodhen në Spitalin e Traumës, 3 të tjerë për mjekim jashtë vendit dhe 47 të shpëtuar.

Për të gjithë qytetarët të cilët ende nuk kanë gjetur një strehë, “Fundjavë Ndryshe” është një derë e hapur. Këtë njoftim e përcjell themeluesi i “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari, e ndërsa familjarët do të gjejnë një pjesë të ngrohtësisë së munguar gjatë këtyre ditëve, ku ankthi i ka kapluar.

Aty ata do të gjejnë një vend për tu strehuar, ushqim e ngrohje. “Kushdo që ka nevojë për tu strehuar, sigurojmë ushqim, ngrohje, fjetje! Na telefononi në këtë numër +35569 983 3046 Adresa: Rruga e Arbrit, Stacioni Fundit i Tufinës! @fundjavendryshe @ Fundjavë Ndryshe”, thuhet në njoftimin e shpërndarë në Facebook të “Fundjavë Ndryshe”.

Këto ditë kanë qenë të shoqëruara me lot e dhimbje, e ndërsa shqiptarët anembanë botës janë solidarizuar me vëllezërit e motrat, duke iu dhënë ndihma, por edhe shumë dashuri.

Ky ndërgjegjësim në masë është vënë re ngado. E ndërsa vullnetarët e “Fundjavë Ndryshe” nuk do reshtin së kontribuari, shpërndarë ushqimet e çdo gjë të nevojshme, kudo ku familjet shtrijnë dorën për ndihmë. Me një solidarizim në masë, një katastrofë e tillë bëhet më e lehtë.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kreu i Drejtorisë së Standardeve Profesionale kalon në ‘sitën’ e vettingut

Vijon procesi i vettingut në polici, teksa i radhës që do të paraqitet do të jetë kreu i Drejtorisë së Standardeve Profesionale, Arben Saliu. Saliu...

“Vala e dytë do jetë më agresive”/ Maliqi: Nuk ka virus më të tmerrshëm se Rama

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Rama, se vala e dytë e koronavirusit do të jetë edhe më agresive. Përmes një...

Rikthehen reshjet?/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Zonat bregdetare do të jenë me kushte të qëndrueshme atmosferike. Ndërsa pjesa tjetër e vendit në orët e mesditës do të mbetet nën ndikimin...

Horoskopi, 28 maj 2020

Dashi Në dashuri po afron një periudhë e rëndësishme, ku duhet të kuptoni ndjenjat e vërteta të partnerit/es. Demi Hëna do të ketë ndikim të kundërt, ku...

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...
WhatsApp KONTAKTO TT