E diel, 20 Qershor, 2021
17.5 C
Tirana

“Fundja Ndryshe”, shtëpitë dhe ndihmat që u mblodhën në një javë

Shqiptarët u bënë bashkë javën që u mbyll në mbështetje të heroit tonë të përbashkët, Arjan Sala. Ai humbi jetën në mënyrën më sublime- duke shpëtuar kolegët e tij pas zjarrit që ra në magazinën e një qendre tregtare. “Fundjava Ndryshe” nisi mbledhjen e fondeve në bashkëpunim me emisionin “Stop” dhe “Opinion” në TV Klan për të siguruar të ardhmen e djalit të tij katërvjeçar që nuk do e shohë më të atin, ndërkohë që prej aktit të tij heroik e human të 32-vjeçarit Sala, dhjetra fëmijë të tjerë, prindër, motra e vëllezër, do përfqafojnë të afërmit e tyre prej aktit të tij. Mbi 1200 shqiptarë mblodhën së bashku mbi 62.000 dollarë brenda pak orësh. “Mirënjohje gjithësecilit prej atyre që kontribuan”, tha drejtuesi i “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari!

Ndërkaq, javën që u mbyll katër jetimë të families Plaku në Kavajë u bënë me shtëpi të re. Fatin për një banesë të re e pati edhe Luljeta Përbasha në Bilisht. E njëkohësisht, edhe për Stivni e vogël u bë e mundur nisja drejt Italisë, për kurim. Ndërkaq, duket se qytetarët po i përgjigjen thirrjes për ndihmë në familjen Tafani në Belsh, ku lotët e Erbit të vogël prekin zemrat e shumë prej shqiptarëve. Dy prindër janë të sëmurë, ndërsa dëshira e Erbit “të kem vetëm një krevat” të bën që të mos arrish t’i mbash lotët.

Ndërkaq, në Berat “Fundjava..” i dha lajmin e mirë nënës së Noemit, vajzës 1-vjeçare e cila vuan nga një sëmundje e rëndë. Shuma 25.000 Euro u arrit, duke bërë të mundur që të përgatitet nisja për operacionin. Arbër Hajdari falenderoi edhe një herë drejtuesit e emisionit “Stop” që bënë të mundur mbështetjen.

“Po mundohemi të evindetojmë rastet më emergjente, që kanë nevojë për ndihmë mjekësore apo për të përballaur situata ekstreme varfërie. Shqiptarët në Shqipëri e nëpër botë, kudo që janë, po na mbështesin në këtë rrugëtim, duke i dhënë gëzim mjaft prej atyre familjeve që fati nuk i ka buzëqeshur për një jetë dinjitoze, larg varfërisë. Unë dua të falenderoj këdo që i ka dhënë rrugëtimit tonë forcë në arritjen e objektivave”, tha Hajdari për “Tirana Today” teksa ingauronte shtëpinë e familjes Plaku në Kavajë.

Lexo edhe :   VIDEO/ “Fundjavë Ndryshe” realizon ëndrrën e tre invalidëve
Lexo edhe :   Albioni, djalit që iu rikthye buzëqeshja nga shqiptarët dhe "Fundjavë Ndryshe"

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...