E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Ftesa e Ramës për tryezë, vjen reagimi nga LSI

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Nënkryetarja e LSI, Erisa Xhixho, komentoi në një lidhje me “Skype” në rubrikën “Opinion”, në News24, thirrjen e kryeministrit Rama për dialog. Ajo i ka cilësuar thirrjet e kreut të qeverisë si aspak të sinqerta.

Madje ajo e akuzoi drejtëpërdrejtë, lidhur me situatën e pandemisë. Sipas saj, ka një keqmenaxhim pa strategji për COVID-19, duke sjellë kosto ekonomike.

“Thirrjet aspak të sinqerta të Ramës, duhet të jenë reflektim për të plotësuar kushtet e BE për procesin e integrimit. Opozita nuk e ka shprehur me llafe kontributin për integrimin, por me fakte, duke u angazhuar për Reformën Zgjedhore dhe duke sjellë propozime konkrete në tryezë, të cilat nuk kanë marrë përgjigje nga qeveria.

Ne do të jemi një nga 15 vendet, që do të afektohen shumë nga kriza e koronës. Gjithë vëmendja e qeverisë do duhej të ishte tek ekonomia, që të mos dalim të rrënuar, por shohim një qëndrim të papërgjegjshëm për legalizimin e kanabisit.

Ka një shqetësim në rritje të bizneseve, për pamundësinë e marrjes së garancisë sovrane, apo për paketat që nuk kanë shkuar te qytetarët, për të përballuar këtë situatë të vështirë.

Ka një keqmenaxhim pa strategji për pandeminë, dhe kjo do të sjellë kosto ekonomike. Ne sugjerojmë që në mënyrë të menjëhershme të ndihmohen familjet. Gjithë të ardhurat të shkojnë te qytetarët dhe jo për tenderat sekretë. Të ndodhë kjo në kohë pandemie, është pak të thuash që është ç’njerëzore”.

Lexo edhe :   Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Kujtojmë këtu se pas ftesës së Ramës për një tryezë gjithëpërfshirëse, kryedemokrati Basha e refuzoi. Kreu i PD-së refuzoi ftesën e kryeministrit Edi Rama, duke e quajtur atë si një thirrje hipokrite. Në përgjigje të tij, Basha liston ato që quan dështime të qeverisë Edi Rama në rrugën europiane, që sipas tij e kanë larguar Shqipërinë nga BE.

Lexo edhe :   Kush po i përbalt bluzat e bardha

Për Bashën, nuk është e nevojshme një tryezë e tillë dialogu, por mjafton që të plotësojë kushtet e vendosura nga BE.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...

Aksident masiv në Tepelenë, plagosen rëndë 5 persona

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Tepelenë-Mallakastër pranë fshatit Krahës. Mësohet se pesë persona jane lenduar rëndë, mes të cilëve dhe...

”Pyes veten nëse njerëzit do më duan akoma”/ Intervista e fundit e Maradonës

Diego Armando Maradona u nda nga jeta dhe bota nuk është më e njëjta. Për Argjentinasit dhe për shumë adhurues të futbollit në të...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Futbolli: Pse goditjet me kokë duhet të ndalohen deri në moshën 18 vjeç

Kambanat e alarmit po bien në sport për shkak të rrezikut nga një grup sëmundjesh kronike, neuro-degjenerative, të kuptuara zakonisht si demenca. Ka një...