E diel, 1 Gusht, 2021
23.5 C
Tirana

Fshati zviceran që ofronte të holla, tani ka familjen e parë. Ja çfarë i kanë ofruar

Banorët e Albinen, një fshat i vogël zviceran pranë Leukerbad në kantonin e Valais, do të votojnë më 30 nëntor mbi një politikë të re që do t’u ofronte para të huajve që janë të gatshëm të vijnë dhe të jetojnë në fshat për të paktën një dekadë.
Fshati i vogël me 240 banorë është një nga shumë në Zvicër që ka përjetuar një eksod shqetësues të banorëve të përhershëm në vitet e fundit.
 
Edhe pse ka shumë shtëpi pushimi në fshatin piktoresk, banorët e përhershëm, sidomos familjet e reja, po zgjedhin të largohen. Tre familje kanë lënë fshatin vetëm në vitet e fundit, duke përfshirë tetë fëmijë, që do të thotë se shkolla e fshatit ishte e detyruar të mbyllet, tha presidenti i komunës Beat Jost për ATS.
 
Si rezultat, banorët lokalë kanë kërkuar që këshilli të bëjë diçka për të ndihmuar në kthimin e rënies dhe për të siguruar të ardhmen e fshatit.
 
Dhe ky është plani i tyre – familjet ose individët nga vende të tjera që vendosin të blejnë ose ndërtojnë një shtëpi në Albinen do të kualifikoheshin, sipas kushteve të caktuara, për një grant prej 25,000 franga për të rritur dhe 10,000 franga për fëmijë, sipas informatave të publikuara në komunën gazete.
 
Kjo do të thoshte 70,000 franga për një familje prej katër vetash – një shpërblim i vërtetë ndaj kostos së depozitës së hipotekës e cila zakonisht duhet të jetë së paku 20 përqind e vlerës së pronës.
 
Megjithatë, ka kushte. Për të qenë i përshtatshëm ju duhet të jeni nën moshën 45 vjeç dhe bini dakord të jetoni në fshat për të paktën dhjetë vjet. Prona që duhet të blihet ose të ndërtohet duhet të ketë një vlerë minimale prej 200,000 frangash dhe duhet të jetë një shtëpi e përhershme, jo vendbanim i dytë.
 
Paratë nuk duhet të paguhen, nëse nuk largoheni nga fshati para afatit dhjetëvjeçar.
 
Komuna do të paguante për politikën e re duke filluar një fond injektuar me 100,000 franga në vit.
 
Autoritetet e fshatit janë “të bindur” se politika është e përballueshme.
 
“Është një investim në të ardhmen e fshatit”, thotë gazeta, duke shtuar se komuniteti do të përfitojë nga familjet e reja përmes taksave, kontratave të ndërtimit dhe blerjeve në dyqanin e fshatit, ndërsa të rinjtë do të sjellin jetën përsëri në fshat.
 
“Në një skenar më të mirë, edhe shkolla e fshatit do të rihapet.”
 
Dhe çfarë do të gjejnë këta të sapoardhurit në Albinen?
 
Një fshat i bukur në lartësinë 1.300m me pamje nga lugina Rhône, me ajër të pastër malor, një pamje të diellit dhe vendpushimin termik të Leukerbad vetëm gjashtë kilometra larg.
 
Nuk ka shumë punë, tha presidenti i komunës Jost për ATS, por qytetet Visp dhe Sion janë vetëm gjysmë ore larg.
 
Ia vlen? Ajo thjesht mund të jetë …

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...