E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Francës i vjen në “majë të hundës” me emigrantët, merr masën ekstreme

Franca për shkak të kushteve që ofron vazhdon të jetë një nga destinacionet “ekzotike” për azilkërkuesit. Institucionet franceze bëjnë me dije se deri tani kanë pasur 132.614 kërkesa për azil. Krahasuar me një vit më parë, kjo përkthehet 7.3 % më shumë sesa 2018.

Afganistan, Guinea, Gjeorgjia dhe Shqipëria janë në krye të listës. Qeveria duket se përpara fluksit ka shtrënguar masat. Vitin e kaluar u dënuan 10 % më shumë. Autoritetet i tremben një “grope sociale dhe ekonomike” që mund të krijohet nga fluksi i emigrantëve.

Si masë kryesore, kryeministri francez Edouard Philippe ka propozuar bllokimin e sistemit të aplikimit për azil. Ai deklaroi se në vendet e tjera të BE-së ka një rënie të kërkesave për azil ndryshe nga Franca. Derisa qeveria të shohë rezultatet e pritura, sistemi do të jetë i bllokuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...