E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

Franca regjistron rastin e parë me koronavirusin e ri

Franca ka konfirmuar rastin e parë të variantit të ri të koronavirusit që u zbulua në Britaninë e Madhe. Lajmi u bë i ditur të premten, nga zyrtarët shëndetësorë francezë, shkruan CNN.

Personi i infektuar është një shtetas francez që jeton në Britani. Ai u largua fundjavën e kaluar nga Londra për në qytetin francez Tours, dhe më pas u shtrua në spital për të marrë mjekimin e duhur.

“Personi është asimptomatik ndaj COVID-19, aktualisht ai gjendet i izoluar në shtëpi dhe është mirë”, thuhet në deklaratën e ministrisë së shëndetësisë franceze.

Varianti i ri i koronavirusit i cili u identifikua për herë të parë në Britaninë e Madhe, tashmë është identifikuar edhe në disa vende të tjera të botës.

Ekspertët vlerësojnë se ky variant mund të jetë më i transmetueshëm dhe ngjitës se llojet e tjera. Ende nuk dihet shkencërisht nëse vaskinat e prodhuara mund të kenë efekt ndaj këtyre mutacioneve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Emri/ Biznesmeni u qëllua me breshëri kallashnikovi në Sarandë gjatë natës

Një ngjarje kriminale ka ndodhur mëngjesin e sotëm në qytetin e Sarandës, ku një 35-vjeçar i identifikuar si Spiro Iljadhi, është qëlluar me breshëri...

Ndërtimi “shpëton” buxhetin e Tiranës; 44% e të ardhurave nga lejet për pallate

Monitor Bashkitë në pothuajse të gjithë vendin kanë ndier presionin e pandemisë në vitin 2020, duke ulur të ardhurat e veta nga taksat dhe tarifat....

Tiranë/ Gjashtë arrestime në 24 orë, narkotikë, dhunë dhe të dehur në timon

Bien në prangat e Policisë 6 shtetas, për vepra të ndryshme penale. Specialistët për Hetimin e Narkotikëve bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit Xh. M.,...

Mali i Zi: Përshkallëzohet kriza qeveritare për shkak të Srebrenicës

Parlamenti i Malit të Zi miratoi një rezolutë me të cilën dënohet gjenocidi në Srebrenicë dhe shkarkoi ministrin e Drejtësisë, Vladimir Leposaviç, për shkak...

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...