E mërkurë, 8 Prill, 2020
4 C
Tirana

Franca publikon shifrat, ja sa ka shkuar numri i viktimave nga koronavirusi

Lexo edhe ...

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

Drejtori i autoritetit shëndetësor të Francës, Jerome Salomon ka publikuar bilancin e viktimave nga koronavirusi për 24 orët e fundit.

231 njerëz kanë humbur jetën në Francë në orët e fundit, duke e çuar në 1,331 numrin total të vdekjeve.

Salomon bën me dije se 86% e viktimave të shkaktuara nga koronavirusi në Francë janë të moshës mbi 70 vjeç.

Ai thekson se këto janë shifrat e personave që kanë vdekur në spital, pa llogaritur ato në azile ose spitalet jashtë

Ndërkohë numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në Francë ka arritur në 25,233. Nga këto vetëm 11,539 persona janë shtruar në spital ndërsa 2,827 pacientë ndodhen në kujdes intensiv.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ishte në Francën Lindore të mërkurën në mbrëmje pasi vizitoi një spital ushtarak urgjent të dërguar në Mulhouse, Alsace, ku ka pasur një krizë të madhe koronavirusi.

“Unë thashë që jemi të përfshirë në një luftë kundër një armiku të padukshëm, virusit Covid-19. Kur je i përfshirë në një luftë, je i mobilizuar, i bashkuar. Unë shoh në vendin tonë elementë të ndarjes, dyshime, nga ata që duan të ndajnë vendin kur duhet të kemi një objektiv dhe ky është që të bashkohemi për të luftuar virusin.

Ne nuk duhet t’i nënshtrohemi asnjë lloj informacioni të ndarë ose të rremë. Ne kemi vetëm një përparësi dhe kjo është të luftojmë virusin”, tha Macron.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT