E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Franca do të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme të COVID-it deri në korrik 2022

Qeveria franceze ka propozuar të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme të COVID-19 në vend deri më 31 korrik të vitit të ardhshëm. Një projektligj për zgjatjen e afatit do t’i paraqitet parlamentit francez për votim, tha të mërkurën zëdhënësi i qeverisë Gabriel Attal.

Projektligji i gjendjes së jashtëzakonshme në Francë, duke lejuar qeverinë të vendosë kufizime të lidhura me koronavirusin, do të skadojë më 15 nëntor.

Sipas rregullave aktuale, qytetarët duhet të përdorin një kartë shëndetësore COVID-19 për të hyrë në bare, restorante, kinema, teatro dhe vende të tjera. Duke folur pas një takimi të kabinetit, Attal u tha gazetarëve se zgjatja e gjendjes së jashtëzakonshme, do të ndihmonte Francën të merrej me krizën shëndetësore.

Por ai shtoi se kërkesa për kalimin e shëndetit do të hiqet “sa më shpejt që të mundemi”. “Falë këtij teksti, ne do të jemi në gjendje të marrim të gjitha masat e nevojshme nëse është e nevojshme”, tha ai.

“Ekziston një rrezik i papërfillshëm i një ringjalljeje të epidemisë këtë dimër”, shtoi Attal. “Ne duhet të qëndrojmë vigjilentë, deri në verën e ardhshme”.

Franca ka regjistruar më shumë se 7 milionë raste të COVID-19, që nga fillimi i pandemisë, me më shumë se 117.000 vdekje.

Deri më tani, të paktën 50 milionë njerëz kanë marrë një dozë të një vaksine COVID-19, rreth 75.5% e popullsisë së vendit.

Burimi i lajmit: euronews. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...