E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Fotot e rralla/ Nga mbërritja e Enverit me tren, tek firmosja e marrëveshjeve

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Memorie. al publikon tre foto të rralla të “Mbledhjes së 81 Partive Komuniste” në Moskë të Bashkimit Sovjetik, e zhvilluar në nëntor të vitit 1960, ambientet e Kremlinit në Moskë. Kjo mbledhje, do të ishte pika kulminante e acarimit dhe më pas prishjes së marrëdhënieve politike ndërmjet udhëheqjes së lartë të Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik e drejtuar nga Nikita Sergejeviç Hrushov, dhe Partisë së Punës së Shqipërisë, të udhëhequr nga Enver Hoxha.

E njohur ndryshe dhe si: “Mbledhja e Moskës”, në vitet ’70-të ajo ngjarje gjeti një përdorim të gjërë artistik, si në artet figurative, nëpërmjet tabllosë së piktorit të njohur, Guri Madhit, (“Piktor i Popullit”), ashtu edhe në letërsi, në romanin e shkrimtarit të tonë të njohur, Ismail Kadare, të titulluar Dimri i Vetmisë së Madhe (fillimisht , ‘Dimri i madh’), e cila njihet edhe si një nga kryeveprat e tij.

Ajo mbledhje e 81 Partive Komuniste nga mbarë bota, që do të konsiderohej edhe si eventi më i rëndësishëm i vëndeve komuniste, të cilat asokohe ishin nën suazën e Kremlinit të udhëhequr nga Hrushovi, do të prodhonte një situatë të nderë dhe acaruese, pasi edhe sipas dëshmive dhe dokumentave të kohës, do të arrinte të degradonte deri në fyerje personale, ndërmjet Hoxhës dhe Hrushovit.

Në këto tre foto paraqiten aspekte të ndryshme të kësaj mbledhjeje si: mbërritja e delegacionit shqiptar të kryesuar nga Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu, në stacionin Kievskaya të Moskës, nënshkrimi i marrëveshjes zyrtare të bashkëpunimit ndërmjet 81 Partive Komuniste nga pjesa e mbetur e këtij delegacioni, e pasuar nga Hysni Kapo dhe Ramiz Alia (ku shihet qartë edhe prania e përkthyesve Myfit Mushi, dhe Agim Popa), si dhe fotoja përmbyllëse e të gjithë delegacioneve pjesëmarrëse në këtë mbledhje (e bërë nga sallën e famshme ‘Georgievskaya’ të Kremlinit), ku në të majtë të saj ndodhen Kapo dhe Alia. /Memorie.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...