E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

Foto/ Zbulohen eshtrat e dy personave nën rrënojat e qytetit italian

Arkeologët kanë zbuluar eshtrat e dy personave nën rrënojat e qytetit antik Pompei, i cili u shkatërrua nga shpërthimi vullkanik i Malit Vezuvius në vitin 79’ para erës sonë.

Lajmi u bë i ditur nga Ministri i Kulturës Italiane, Dario Franceschini, i cili theksoi se rrënojat e qytetit të lashtë Pompei janë një vend fantastik për studime dhe kërkime nga arkeologët.

Sipas arkeologëve, njëri prej personave të gjendur mendohet të jetë rreth moshës 30 deri në 40 vjeç, ndërsa tjetri 18 deri në 23 vjeç. Ata shprehen se shanset janë të larta që dy eshtrat e zbuluara kanë qenë njëri pronari dhe tjetri skllavi duke gjykuar nga mënyra e veshjes.

Pronari ishte i veshur me një mantelë pambuku të mbështjellur rreth qafës së tij ndërsa skllavi ishte i veshur me një bluzë dhe kishte një shtyllë kurrizore të dëmtuar e cila tregon që mund të jetë marrë me punë të rënda.

Të dy viktimat mendohen të jenë munduar të arratisen nga shpërthimi vullkanik në momentin e vdekjes.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krimbat

Nga Edmond Tupe Nuk ka pikë dyshimi se krimbat ei krimit kanë hyrë tashmë thellë në trungun e krupshëm të shtetit shterpë shqiptar duke e...

Filmi “Pa vend” dërgon Kosovën në Kanë. A mund ta fitojë “Palmën e Artë”?

Me shumë pak përkrahje nga institucionet e Kosovës, por me një punë dhe vullnet të madh, filmi “Pa vend”, i regjisorit Samir Karahoda do...

Euro 2020/ Itali-Uells, 18:00, Mançini me rrotacion, Verrati pritet titullar

Dy fitore në Romë rezultuan në kualifikimin e Italisë si dhe zgjatjen e serisë së tyre të fitoreve rradhazi në dhjetë, ndërsa sonte mund...

Si shkoi realisht samiti Bajden-Putin?

Nga Francesca Salvatore Takimi i së mërkurës midis Xho Bajden dhe Vladimir Putinit ishte shumë i kujdesshëm. Megjithëse ka nga ata si Metju Rojanskit, drejtor...

Faqet e para të gazetave sportive europiane, 20 qershor 2021

La Gazzetta dello Sport: Mançini, je të gjithë ne! Rotacion tek kombëtarja, nga Beloti tek Verrati Corriere dello Sport: Soliditet axurr, Italia tashmë e kualifikuar:...