E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

FOTO/ Vaksinohet serbi që jeton i vetëm në një shpellë

Pothuajse njëzet vite më parë, Panta Petrovic e bëri distancimin shoqëror kur u transferua në një shpellë të vogël malore serbe, për të shmangur shoqërinë. Vitin e kaluar, në një nga vizitat e tij në qytet, burri me mjekër të gjatë zbuloi se ishte duke u përhapur një pandemi. Pasi vaksinat kundër Covid-19 u bënë të disponueshme, ai e bëri atë, e madje u bën thirrje të gjithëve të bëjnë të njëjtën gjë.

“Ai (virusi) nuk zgjedh. Do të vijë këtu, gjithashtu në shpellën time”, tha 70-vjeçari për AFP në shpellën e tij, në malin e pyllëzuar Stara Planina në Serbinë jugore.

Petrovic gjithmonë ka qenë një dashamirës i natyrës. “Unë nuk isha i lirë në qytet. Gjithmonë ka dikë në rrugën tuaj – ose grindeni me gruan tuaj, fqinjët ose policinë”, tha Petroviç për AFP, ndërsa qëronte perimet për drekë.

“Këtu, askush nuk po më ngacmon”, shtoi burri me një buzëqeshje, duke zbuluar dhëmbët e tij të prishur.

– ‘Paraja është e mallkuar’ –

Petrovic kryesisht ushqehet me kërpudha dhe peshk nga përroi lokal, por gjithashtu ecën në qendër të qytetit në kërkim të ushqimit të mbetur në kosha.

Dhe vizitat e tij në qytet janë bërë më të rregullta kohët e fundit.

Midis kafshëve, ka tre kotele, nëna e të cilëve u vra nga një ujk, të cilin ai tani e ushqen përmes një shiringe.

Pasi vaksinat u bënë të disponueshme, ai ngriti mëngën dhe u vaksinua.

Petrovic tha se ai “nuk e kupton zhurmën” që bëjnë disa skeptikë të vaksinave, dhe nënvizoi se ai beson në një proces që synon të zhdukë sëmundjet.

“Unë dua të marr të tre dozat, përfshirë një shtesë. Unë i bëj thirrje çdo qytetari të vaksinohet, secilës prej tyre”.

Para izolimit, Petrovic i dhuroi të gjitha paratë që kishte bërë jashtë komunitetit, duke financuar ndërtimin e tre urave të vogla në qytet.

“Paraja është e mallkuar, i prish njerëzit. Unë mendoj se asgjë nuk mund të korruptojë një njeri si paraja”, tha Petroviç për AFP.

Në majë të njërës prej urave, Petrovic ndërtoi një papafingo pëllumbash, të cilën ai, pavarësisht moshës së tij, e ngjit pa mundim për t’i furnizuar me copa buke që gjeti gjatë kërkimit të koshave.

Burimi i lajmit: france24. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...