E hënë, 18 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Foto të rralla/ Kur Enver Hoxha festonte Vitin e Ri në ‘Pallatin e Brigadave’

Publikohen për herë të parë foto me imazhe të rralla të ceremonisë së festimit të Vitit të Ri, të organizuar nga qeveria komuniste, në vitet 1947 – ‘48.

Në këto foto, vërehen momente nga festa e Vitit të Ri me fatosta dhe pionerët e dalluar, ceremoni të cilat, duke filluar nga viti 1945, e në vazhdim, organizohej në ambientet e “Pallatit të Brigadave”.

Në këtë ceremoni festive, ashtu siç shihet dhe në këto foto, merrte pjesë Enver Hoxha, së bashku me anëtarë të tjerë të Byrosë Politike të Partisë Komuniste si Mehmet Shehu dhe Tuk Jakova, në atë kohë dy nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të Enver Hoxhës, të cilët, shihen duke festuar me fatosat dhe pionierët e dalluar të kryeqytetit./Memorie.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...