E martë, 2 Mars, 2021
18 C
Tirana

Foto/ Përfshihet nga vala e të nxehtit, gjendje e jashtëzakonshme në këtë shtet

Në Australi u shpall gjendje e jashtëzakonshme për shtatë ditë; shkak janë bërë temperaturat e larta që mund shtojnë rrezikun e zjarreve në vend. Autoritetet kanë luftuar me rreth 100  vatra zjarri.

Dita më e nxehtë u shënua të martën, ku temperatura arriti në 40.9 gradë Celsius. Por, gjatë javës, parashikohen ditë edhe më të nxehta.

Gjendja e jashtëzakonshme u shpall nga kryeministrja Gladys Berejiklian: “Shqetësimi më i madh gjatë ditëve të ardhshme është paparashikueshmëria, me kushte ekstreme të erës dhe temperatura jashtëzakonisht të nxehta”.

Gjendja e jashtëzakonshme iu jep autoriteteve të zjarrit kompetenca të tjera për të trajtuar krizën.

Valët e nxehtësisë ka shkaktuar katastrofa natyrore më vdekjeprurëse në Australi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Arbitri mbylli ndeshjen, VAR ndërhyn dhe ndryshon rezultatin në minutën e 101

Një episod tejet i veçantë është regjistruar në kampionatit danez, në ndeshjen mes Kobenhagenit dhe Arahus. Ndeshja u mbyll në një barazim spektakolar 3-3, me...

Përshtypje nga takimi me 90-vjeçarin Gorbaçov dhe historia e Katovicës

Nga: Shpëtim Nazarko Kohë pas takimit me Gorbacovin në Terni të Italisë, shefi i Sant Egidios, Imzot Vincenzo Palia, më tregoi një copëz tjetër që...

Iu gjetën 250 mijë euro dhe 16 mln lekë, gjykata liron mjekun Edvin Prifti

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Krimit dhe Korrupsionit, (GJKKO) ka liruar mjekun kardiolog të QSUT-së, Edvin Prifti. Apeli ka shfuqizuar vendimin e mëparshëm atë...

COVAX do të shpërndajë 237 milion doza vaksinash në 142 shtete

Përfaqësues të programit të ndarjes së vaksinave COVAX thanë të martën se do të shpërndajnë 237 milion doza të AstraZeneca në 142 vende deri...

Lajçak nga Prishtina: Marrëveshja me Serbinë, brenda mandatit të qeverisë së re

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, tha të martën se pret që marrëveshja për normalizimin e...