E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Foto/ Ministrja belge publikon aksidentalisht çmimin e vaksinave anti-covid

Çmimi i vaksinave kundër Covid-19 të porositura nga Bashkimi Evropian, u bë më në fund publik por, në mënyrë aksidentale dhe vetëm për një kohë të shkurtër.

Eva De Bleeker, sekretarja e shtetit e buxhetit të Belgjikës, postoi në rrjetin social, Twitter një listë për çmimin e secilës vaksinë të blerë nga BE dhe sa do të shpenzojë Belgjika në total për vaksinat.

Ajo e fshiu menjëherë postimin, por agjencia belge e lajmeve, HLN arriti ta siguronte foton dhe ta publikonte atë.

Komisioni Evropian ka thënë se nuk mund të zbulojë çmimet e paguara për secilën vaksinë të koronavirusit, duke përmendur marrëveshjet e konfidencialitetit tregtar.

Sipas listës së publikuar nga HLN, Bashkimi Evropian po shpenzon midis 1.78 euro dhe 18 dollarë për dozë të vaksinës. Çmmi për dozë i shënuar për secilën nga gjashtë vaksinat ishte si më poshtë:

Oksford – AstraZeneca, 1.78 euro

Johnson & Johnson, 8.50 dollarë

Sanofi-GSK, 7.56 euro

BioNTech-Pfizer, 12 dollarë

CureVac, 10 dollarë

Moderna, 18 dollarë

Belgjika do të blejë më shumë se 33 milionë vaksina për një total prej 279 milionë euro.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...