E martë, 28 Shtator, 2021
17.5 C
Tirana

Foto/Mijëra besimtarë mësyjnë në Malin e Tomorrit, rruga ‘makth’ për qytetarët

Mijëra besimtarë bektashinj, por jo vetëm, kanë nisur pelegrinazhin për në Teqen e Kulmakut si ritual i besimit Bektashi.

Qytetarët kryejnë ritet fetare, ku një ndër ta është edhe kurbani në nderim të tij.

Nga numri i lartë i Pelegrinëve që kanë zgjedhur të ngjisin malin me makinat e tyre, janë krijuar radhë të gjata trafiku. Po ashtu, një problem i madh është edhe rruga e prishur.

Pelegrinazhi i përvitshëm në Malin e Tomorrit zhvillohet gjatë periudhës 18-25 gusht, dhe çdo vit kjo festë e bekshtashinjve regjistron mijëra besimtarë nga vendi dhe bota.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...