Foto Galeri

Foto/Mijëra besimtarë mësyjnë në Malin e Tomorrit, rruga ‘makth’ për qytetarët

               Publikuar në : 09:56 - 22/08/19 M. S

Mijëra besimtarë bektashinj, por jo vetëm, kanë nisur pelegrinazhin për në Teqen e Kulmakut si ritual i besimit Bektashi.

Qytetarët kryejnë ritet fetare, ku një ndër ta është edhe kurbani në nderim të tij.

Nga numri i lartë i Pelegrinëve që kanë zgjedhur të ngjisin malin me makinat e tyre, janë krijuar radhë të gjata trafiku. Po ashtu, një problem i madh është edhe rruga e prishur.

Pelegrinazhi i përvitshëm në Malin e Tomorrit zhvillohet gjatë periudhës 18-25 gusht, dhe çdo vit kjo festë e bekshtashinjve regjistron mijëra besimtarë nga vendi dhe bota.

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT