E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Foto/Makineritë e para të palestrës në botë të dizenjuara nga Dr. Gustav Zander

Përdorimi i mjeteve mekanike për aplikimin e ushtrimeve fizike erdhi për herë të parë i sistemuar dhe i përdorur plotësisht nga Dr. Gustav Zander, nga Stokholmi, rreth vitit 1857. Vizioni i Zanderit për stërvitje të rregullta duke përdorur makineri për të përmirësuar shëndetin dhe mirëqenien fizike ishte sigurisht një ide e re në një epokë ku rritja e industrializimit dhe mekanizimit shtyu miliona njerëz në një jetë më sedentare, pra nevoja solli zhvillimin.

Përfshirja e makinerive lejoi më pak sforco. Zander ka ideuar gati njëqind makina për të kryer ushtrimet dhe teknikat e tij, dhe sistemi i tij mekano-terapia fitoi popullaritet të gjerë në Evropë dhe gjithashtu në Amerikën e Veriut.

www.rarehistoricalphotos.com

 

www.rarehistoricalphotos.com

www.rarehistoricalphotos.com

www.rarehistoricalphotos.com

www.rarehistoricalphotos.com

www.rarehistoricalphotos.com

www.rarehistoricalphotos.com

www.rarehistoricalphotos.com

www.rarehistoricalphotos.com

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...