E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

FOTO/ E rrallë në Turqi, zhvendoset xhamia historike 609-vjeçare

Një xhami historike në Turqi është zhvendosur nga vendi i saj i mëparshëm pasi rrezikohej nga një projekt i digës Ilsu.

Sipas mediave vendase, Xhamia “Er Rizk” e cila ndodhet në provincën e Batman, në pjesën juglindore të Turqisë është 609-vjeçare. Bëhet me dije se xhamia është zhvendosur në një park kulturor rreth 4 kilometra larg nga vendi i saj origjinal.

“Ne i kishim kryer testimet tona në rrugë deri dje, dhe nuk kishte asnjë problem. Ne do të transportojmë monumentin përmes një rrugë 4,670 metrash në vendin e tij të ri në arkeo-park”, tha Ali Naci Kosali, një zyrtar i projektit.

Ai shtoi se minarja e xhamisë është çmontuar dhe do të restaurohet pasi të jetë vendosur mbi xhami.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...

Pse temperaturat ulen shumë gjatë natës në shkretëtira?

Nëse do të ndërmerrni një udhëtim ditor në shkretëtirën e Saharasë në Afrikën e Veriut, do të duhet të keni me vete më shumë...

Burgosja e Navalny/ BE bie dakord për sanksione të reja kundër Rusisë

Për shkak të veprimit kundër kritikut të Kremlinit Navalny, ministrat e jashtëm të BE kanë rënë dakord për sanksione të reja kundër Rusisë. Përgjegjësit...