E shtunë, 27 Shkurt, 2021
4 C
Tirana

Forcat franceze ekzekutojnë 33 ekstremistë në Mali

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron deklaroi ditën e sotme se forcat franceze kanë vrarë 33 terroristë në Mali, në afërsi të kufirit me Mauritaninë. Po ashtu, ushtarët kanë mundur të lirojnë edhe dy shtetas, të cilët po mbaheshin si pengje.

“Mëngjesin e sotëm, falë angazhimit të ushtarëve tanë dhe të forcave Barkhane, ishim në gjendje të neutralizojmë 33 terrorist, të marrim një të burgosur dhe të lirojmë dy shtetas të Malit, të cilët po mbaheshin pengje”, deklaroi Macron.

Franca, e cila po zhvillohen operacione kundër kryengritësve është vendi i vetëm perëndimor që ka prani të konsiderueshme të forcave ushtarake në Mali.

Mendohet që operacioni u zhvillua gjatë natës, 150 kilometra nga kufiri me Mauritaninë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...