E martë, 22 Shtator, 2020
28 C
Tirana

FMN hedh poshtë pretendimet e Ramës: Nuk do të ketë rritje ekonomike

Më të lexuarat

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Hajde mos i beso pastaj ato thashethemet”/Meta kryeministër pas zgjedhjeve, Basha president. Patozi ‘trondit’ me deklaratën

Koordinatori i partisë 'Bindja Demokratike', njëherësh ish-nënkryetari i Partisë Demokratike, Astrit Patozi, duke iu përgjigjur thashethemeve thotë se nuk është aspak surprizë që Meta të bëhet...

Emocione dhe lot në “Historia e Fundjavës”/Emina Cunmulaj, supermodelja me një zemër të madhe

Supermodelja Emina Cunmulaj, ka dëshmuar ndër vite me bashkëpunimin me "Fundjavë Ndryshe" se është një vajzë me "këmbë në tokë" dhe me një zemër...

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

U kap me armë, kush është biznesmeni i pesë hoteleve në Belgjikë që ndodhej në makinë me Fjolla Morinën

Gjatë marrjes në pyetje, këngëtarja Fjolla Morina ka pranuar autorësinë e armës së zjarrit pistoletë tip “Zoraki” dhe 23 fishekë. Ajo ka treguar se...

VIDEO/ Lëshonin thirrje raciste kundër shqiptarëve, dasmorët në Shkup sprapsin grupin e maqedonasve

Një ngjarje e paprecedentë ka ndodhur ditën e djeshme në Shkup, ku në lagjen "Gjorce Petrov" një grup të rinjsh kanë brohoritur "shqiptar i...

Berisha: Avionët rus spiunojnë Shqipërinë, ndryshuan kursin e fluturimit aty ku do ndërtohet baza e NATO-s

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një denoncim që i ka ardhur nga një oficer. Në denoncimin në fjalë thuhet se avionët rus që kanë...

“Ishte i paprekshëm”/ Gazetari: Nëse Eldi Dizdari do ishte në Shqipëri, nuk do arrestohej

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka dhënë detaje të tjera lidhur me operacionin “Los Blancos”, ku mes 5 shqiptarëve që bënin pjesë në këtë...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Qeveria shqiptare ka këmbëngulur gjatë javëve të fundit se premtimi i saj në programin qeverisës për “rritje ekonomike në masën 5.5-6% në vitin 2021” është i besueshëm dhe realist, por Fondi Monetar Ndërkombëtar, institucioni më i specializuar në botë për parashikime të tilla, rishikoi në ulje parashikimin për katër vitet e ardhshme dhe dukshëm nuk beson se premtimi i qeverisë është i arritshëm.

Në raportin e vet kryesor, Parashikimi Ekonomik Botëror, të publikuar më 5 tetor [link], FMN parashikon rritje ekonomike në masën 3.7 për qind për vitin 2017 dhe 3.9 për qind për vitin 2022, shifra këto ndjeshëm më të ulëta se sa dëshira e qeverisë. Për më tepër, parashikimi i tetorit i FMN-së është lehtësisht më pesimist nga parashikimi që FMN pati bërë në prill të këtij viti. Ndërsa në prill ekonomia shqiptare vlerësohej se mund të rritej me 4.1 për qind për periudhën 2018-2022, në parashikimin e ri rritja vlerësohet në masën 3.7-3.9 për qind.

Qeveria shqiptare shkroi në programin e saj qeverisës të prezantuar në Kuvend në shtator një fjali që çuditi shumë njerëz. “Përmes zbatimit të plotë të këtij programi ne synojmë një rritje ekonomike mesatare rreth 4.5 për qind për të arritur në rreth 5.5 – 6 për qind të PBB-së në fund të mandatit”, thuhet në program, pa sqaruar se me çfarë metodologjie dhe mbi çfarë elementësh është vlerësuar se një objektiv i tillë është i arritshëm, shkruan Birn. 

Institucione të ndryshme ndërkombëtare kryejnë vlerësime mbi rritjen ekonomike të vendeve të ndryshme bazuar mbi metodologji që janë zhvilluar përgjatë dekadave. Fondi Monetar Ndërkombëtar është institucioni që konsiderohet si më i afti për të kryer parashikime të tilla. FMN kryen dy vlerësime në vit të cilat i publikon në prill dhe në tetor. Megjithatë, këto janë sërish parashikime dhe mund të dalin të gabuara.

Lexo edhe :   “Kjo i jep Ramës mandatin e tretë”/ Topalli hedh 'shashkën' e radhës, zbulon marrëveshjen e fshehtë pas zgjedhjeve
Lexo edhe :   Rama mban premtimin për pagat e mjekëve dhe infermierëve

fmn

Dallimi në rritjen ekonomike mes 3.7 që parashikon FMN dhe 4.5 që pretendon qeveria është i konsiderueshëm. Aktualisht prodhimi i brendshëm bruto i Shqipërisë është rreth 11 miliardë euro dhe 1 për qind ndryshim në ritmin e rritjes do të thotë 110 milionë euro më shumë ose më pak.

Pavarësisht kësaj, pasja e rritjes ekonomike nuk do të thotë automatikisht se kemi të bëjmë me mirëqenie më të lartë për qytetarët, pasi PBB mat ‘vlerën e shtuar’ pa marrë parasysh se në xhepin e kujt shkojnë. Gjatë viteve të fundit, ekonomia e Shqipërisë është rritur veçanërisht nga disa projekte të mëdha të infrastrukturës energjetike.

Gazsjellësi TransAdriatik, (TAP), i cili po ndërtohet aktualisht në Shqipëri, ka hapur rrugë, ka derdhur beton dhe ka shtruar tuba për qindra kilometra dhe me një kosto prej qindra milionë dollarësh, kosto e cila llogaritet si “vlerë e shtuar” në ekonominë shqiptare, pavarësisht se një pjesë shumë e vockël e tyre përfundojnë me të vërtetë ne xhepat e shqiptarëve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kush janë 5 kandidatët në garë për kryetar të Bordit të AMF-së

Komisioni për Ekonominë dhe Financat zhvilloi një seancë dëgjimore me kandidaturat për pozicionin e Kryetarit të Bordit të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare. Kandidatët që kishin...

Kosovë/ Asnjë viktimë nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Kosova ka shënuar një përmirësim të dukshëm të situatës nga pandemia, teksa në 24 orët e fundit nuk është shënuar asnjë viktimë nga koronavirusi. Gjithashtu,...

Fjolla nuk është shtatzënë, por na ngeli mjeku me barrë tani

Nga: Mentor Kikia Për ti shpëtuar qëndrimit në burg, këngëtarja kosovare Fjolla Morina sajoi një shtatzëni. Ishte në vendin e duhur për këtë punë. Këtu edhe...

Rama shpall vendimin: Zero tatim fitimi për biznesin e vogël dhe zero TVSH deri në 10 mln lekë të reja xhiro

Në një dalje për mediat nga Kryeministria, Rama përcolli vendimin më të fundit të qeverisë: zero tatim fitimi për biznesin e vogël (deri 14...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...