Aktualitet

“Flet pak shqip. Italishten e ka harruar”/ Doktoresha: Alvini s’donte të flinte


               Publikuar në : 11:13 - 08/11/19 L M

Doktoresha e Kryqit të Kuq Italian ka treguar disa detaje pas shpëtimit të 11-vjeçarit shqiptar Alvin Berisha nga kampi sirian “Al-Hol”.

Ajo u shpreh se tashmë për Alvinin fillon një jetë e re, ndërsa theksoi se nuk do të jetë e lehtë.

“Ai është një kamp për jetimët, por Alvini nuk është ashtu, pasi ai ka babanë. Më në fund Alvini u largua nga kampi, arriti në Damask dhe Bejrut. Alvini ishte i buzëqeshur megjithë atë që ka kaluar, kartëvizita e tij është ajo.

Nuk flet më italisht, pak shqip, por mendoj se do ta rikuperojë, pasi familja e tij jeton në Itali. E patëm sigurinë se ai kishte besim te ne, se nuk pati në asnjë moment rezistencë. Qëndruam në hotel, ka ngrënë patatina, ka luajtur me telefon, ka qenë shumë i lëvizshëm, tani fillon jeta e tij e re, nuk mendoj se do të jetë e thjeshtë. Alvini nuk donte të flinte, donte të luante. Sot mbajtëm premtimin, që babai i tij i tha se do ta sillnim në shtëpi”, tha ajo.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT