E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

Fleckenstein: Reforma zgjedhore mund të bëhet edhe me ‘opozitën e re’

Raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein i pranishëm në Komisionin Kombëtar të Integrimit tha se ishte i kënaqur që zv.Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer ndan të njëjtën qëndrim me BE-në.

“Jam shumë i lumtur që zv.ndihmës sekretari i shtetit amerikan ka të njëjtin mendim, sikurse ne kemi me Bashkimin Europian. Kemi nevojë për sinjale pozitive. Duhet të jetë e qartë që ka mënyra të ndryshme . Për këtë arsye jam shumë i kënaqur që Këshilli i Sigurisë po vazhdon punën e tyre, sepse kemi nevojë për sinjale pozitive”, deklaroi Fleckenstein.

Ndër të tjera, europarlamentari deklaroi se Reforma Zgjedhore mund të realizohet edhe nga mazhoranca dhe ‘opozita e re’.

“Por ajo çfarë jemi dakord si parlament evropian, dyert tona janë të hapura si për parlamentin, si për PD. Ju e dini më mirë si të gjeni një zgjidhje më të mirë si të zgjidhim këto gjëra. Ne më të vërtetë ju mbështesin që të ecim përpara sa më shpejt”, u shpreh ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...